Michael V and Ogie Alcasid were cited as Best Comedy Actor for their performances in GMA-7 gag show Bubble Gang in this year's Asian TV Awards.

Photo: Noel Orsal

Inilabas na ng Asian Television Awards (ATA) sa OnScreenAsia.com ang listahan ng mga nominado sa tatlong main categories, namely: Programming, Performance, and Technical/Creative. 

 

Now on its 13th year, ang Asian TV Awards 2008 ay gaganapin sa Hotel InterContinental, Middle Road, Singapore sa December 11.

 

Fifty-four judges were selected from different TV networks all over the Asia- Pacific region. They reviewed the categories and eventually selected the winner in each category.

 

Ang chairman of the board ay si Mr. Man Shu Sum ng Singapore. Kinabibilangan din ito ng iba pang mga huradong nagmula pa sa mga bansang Singapore (13 judges), Malaysia (5), Taiwan (6), India (4), Hong Kong SAR(4), Indonesia (5), China (4), Australia (2), Korea (3), Japan (2), Sri Lanka (1), Thailand (1), and the Philippines (4).

 

Ang mga huradong taga-Pilipinas ay kinabibilangan nina Ma. Cecilia "Che-Che" Lazaro (The Probe Productions, ABS-CBN), Jessica Soho (VP for News, GMA-7), Laurenti Dyogi (VP Entertainment Division, ABS-CBN), at Nessa Valdellon (VP for Public Affairs, GMA-7).

 

Ang Pilipinas ay nakakuha ng walong nominasyon sa mga kategoryang Best Comedy Programme (Camera Café at Bubble Gang), Best Children's Programme (Lovely Day), Best Game or Quiz Programme (All Star K! The One Million Videoke Challenge), Best Reality Programme (Reunion), Best Adaptation of an Existing Formats (Pinoy Big Brother Teen Edition Plus), at Best Comedy Performance by an Actor/Actress (Ogie Alcasid at Michael V).

 

Anim na nominasyon ang naiuwi ng GMA-7;  isa naman ang nakuha ng ABS-CBN Corporation; at isa rin sa QTV 11, ang sister station ng Kapuso network.

 

For the record, Michael V. has won the Best Comedy Performance by an Actor award thrice in a row (2004, 2005, at 2006) at taun-taon ay nominado siya sa naturang kategorya. There was a time he bested Comedy King Dolphy (John En Shirley) for the trophy.

 

In 2004, GMA-7 was voted Terrestrial Broadcaster of the Year, beating other giant networks in the Asia-Pacific region, thus making it the only Philippine TV network that has won the distinction so far. Last year, ABS-CBN was nominated for the same category but lost to MediaCorp TV Singapore Pte Ltd.

 

Ilang taon na ring namamayagpag ang GMA-7 at ABS-CBN sa public affairs, drama, at performance categories ng Asian TV Awards. Pero this year, tila naging mailap na makakuha ng nominasyon ang dalawang TV giants ng Pilipinas.

 

Kapansin-pansin ding tila hirap ang ABS-CBN at GMA-7 against the other TV giants sa Asia-Pacific sa technical/creative category. Minsan lang nakasingit sa kategoryang ito ang Pilipinas. Noong 2004, pinarangalan si Direk Jerry Sineneng bilang Best Director, at taong 2005 naman ay napanalunan ng programang Encantadia ang Best Original Musical Score.

 

Here are the Asian TV Awards 2008 shortlisted nominees.

 

PROGRAMMING CATEGORY

Best Documentary Programme (30 mins or less): Spirit of the Times- Chinese Contemporay Art: Heroism or Confusion (Channel NesAsua/MediaCorp Pte Ltd/Singapore), China 21- Adili Skywalker (Discovery Asia, Inc./Singapore), Twilight Years (Treesixzero Productions Pte Ltd./Singapore), The Lost Tribe Secret Array of the Cia (Al Jazeera English/Malaysia), China 21- The People's Dumplings (Discovery Asia, Inc./Singapore), and China 21- Go Buddha Boys (Discovery Asia, Inc./Singapore).

 

Best Documentary Programme (31 mins or more): Kingdom of Elephants (Discovery Asia, Inc./Singapore, Brat Camp China (National Geographic Channel Asia/Singapore), Miracle Body- Running: Built for Record Speed (NHK- Japan Broadcasting Corp./Japan), SBS Special Forgiveness, The Endless Journey Salvation (SBS- Seoul Broadcasting System/Korea), A Bride, Her Last Message- A 24 Hour Year Old Who Battled Breast Cancer (Tokyo Broadcasting System, Inc./Japan), and Big Wall Challenge (NHK (Japan Broadcasting Corp./Japan).

 

Best Natural History or Wildlife Programme or Docu-drama: Soul of a River (Discovery Asia, Inc./Singapore), Life in Harmony with Nature: Bamboo Forest- Yunnan Province China (NHK- Japan Broadcasting Corp./Japan, Soul of a River- Cambodia (Discovery Asia, Inc./Singapore, Kingdom of the Elephants (Discovery Asia, Inc./Singapore, and Black Bears Unleashed (National Geographic Channel Asia/Singapore).

 

Best News Programme: CNN Today (CNN International/Hong Kong), The Earth in Crisis 2008 (TV Asahi Corporation/Japan), News at Seven: Quarke Relief Day Four (I-Cable News Limited/Hong Kong), World News Asia (CNN International/Hong Kong), News at Seven: Magnitude-8 Sichuan Earthquake (I-Cable News Limited/Hong Kong, and India at 9 (ibn 18 Broadcast Limited/India).

 

Best Single News Story/Report: China Quake Orphan by Kyung Lah (CNN International/Hong Kong), Sichuan Earthquake: Landslide (Now TV/China), China Quake: Wedding (CNN International/Hong Kong), News at 6:30- Demolition of the Queer's Pier (Television Broadcasts Limited/Hong Kong), and Myanmar Cyclone Ground Zero by Dan Rivers (CNN International/Hong Kong).

 

Best Drama Series: Rookies (Tokyo Broadcasting System, Inc./Japan), Lee San, Wind of the Palace (Munwha Broadcasting Corporation/Korea), Sikgaek- The Grand Chef (JS Pictures, Inc./South Korea), The Hidden Hero (Shanghai Media Group/China), Coffee Prince (Munwha Broadcasting Corporation/Korea), Wang Zhaojun (Jiangsu Broadcasting Corporation/China), Money of the War Part 1 (SBS- Seoul Broadcasting Corporation/South Korea), and Galileo (Fuji Television Network, Inc./Japan).

 

Best Single Drama or Telemovie Programme: Sorapuchi (Hokkaido television Broadcasting Co., Ltd./Japan), Long Road to Heaven (Pt Kalyana Shira Film/Indonesia), Singapore Short Story Project: The Other (MediaCorp Singapore Pte Ltd/Singapore), Manam Series 2 - Ep. 7 (MediaCorp Singapore Pte Ltd/ Singapore), Goodnight DJ Ep. 8 (Metropolitan TV/Malaysia) and The Secret of Death from Padigal 2 (MediaCorp Singapore Pte Ltd/Singapore).

 

Best Comedy Programme: Camera Café (Euro-Asia Media Group Ltd/Philippines), Akhirnya Datang Juga Plus-Plus - Ep. 8 (PT Dunia Visitama Produksi/Indonesia), Raberd Thurd Theung (Workpoint Entertainment Public Company Limited/Thailand), Bubble Gang (GMA Network, Inc./Philippines), Akhirnya Datang Juga Plus-Plus - Ep. 34 (PT Dunia Visitama Produksi/Indonesia).

 

Best Current Affairs Programme: The Lost Tribe - Secret Array of the CIA (Al Jazeera English/Malaysia), Face of the Nation (ibn Jazeera English/India), People and Power- Coal Face (Al Jazeera English/Malaysia), March of the Saffron Robes (Channel NewsAsia, MediaCorp Singapore Pte Ltd/Singapore, and Inside Myanmar- The Crackdown (Al Jazeera English/Malaysia).

 

Best Children's Programme: Gali Gali Sim Sim Ep. 3: Chamki Karate (Miditech Pvt Ltd/India), R.E.M.- The Next Generation (MediaCorp Singapore Pte Ltd- TV12/Singapore), Daddy Mummy Be My Boss (MediaCorp Singapore Pte Ltd/Singapore), School House Rockz (MediaCorp Singapore Pte Ltd- TV12/Singapore), Blue Water High (Southern Star International/Australia), and Lovely Day: LD Force of the Guardians versus Sireenasaurus (GMA Network, Inc./Phillipines).

 

Best Entertainment (One-off/Annual): Wedding Affair Grand Finals (MediaCorp Singapore Pte Ltd/Singapore), U Are The One- Grand Final (MediaCorp Singapore Pte Ltd/Singapore), POGO Amazing Kids Awards (Turner Entertainment/Hong Kong), and The THK Charity Show 2008 (MediaCorp Singapore Pte Ltd/Singapore).

 

Best Entertainment Programme: Celebrity Coach (Jiangsu Broadcasting Corporation/China), The Arena Ep. 12 (MediaCorp Singapore Pte Ltd/Singapore), Happy Citadel (Hunan TV/China), The Week That Wasn't (IBN 18 Broadcasting Limited/India), Super Trio Supreme #3 (Television Broadcasts Limited/Hong Kong), and Magic Asia India Ep. 1 (SPE Networks- Asia Pte Ltd./Singapore).

 

Best Game or Quiz Programme: Lharn Phoo Koo E-Joo (Workpoint Entertainment Public Company Limited/Thailand), All Star K! The 1 Million Peso Videoke Challenge (GMA Network, Inc./Philippines), Foodie 2 Shoes #13 (Television Broadcasts Limited/Hong Kong), Fan Pan Tae (Workpoint Entertainment Public Company Limited/Thailand), Yok Siam (Workpoint Entertainment Public Company Limited/Thailand), Takeshi Kitano Presents: Heisei Kyoiku linkai (Fuji Televison Network, Inc./Japan), and Black Box (Workpoint Entertainment Public Company Limited/Thailand).

 

Best Music Programme: Musik Spesial ‘Slank' (PT Televisi Transformasi Indonesia/Indonesia), AF6 Finale (Astro Production Sdn Bhd/Malaysia), Kinkakuji Sound Stage (Mainichi Broadcasting System, Inc./Japan), and Anugerah Juara Lagu 22 (Sistem Televisyen Malaysia Berhad- TV3/Malaysia).

 

Best Reality Programme: Reunions (GMA Network, Inc./QTV 11/Philippines), The Work Goes On- Getai Ep. 1 (August Pictures Pte Ltd/Singapore), Nature's Platform- Desserted Dogs for Evacuated Village (SBS- Seoul Broadcasting System/Korea), Brat Academy (Discovery Asia, Inc./Singapore), Into Mt. Yuzhu #4 (Television Broadcasts Limited/Hong Kong), and We Are A Beloved Family (Shanghai Media Group/China).

 

Best Infotainment Programme: Lead Me On (MediaCorp Singapore Pte Ltd/Singapore), Tales of Four Cities (Channel NewsAsia, MediaCorp Singapore Pte Ltd/Singapore), Zero Complaints (Munwha Broadcasting Corporation/Korea), Bring It On, Beijing (Channel NewsAsia, MediaCorp Singapore Pte Ltd/Singapore), Find Me a Singaporean II (ThreeSixZero Productions Pte Ltd/Singapore), All Things Paper (Channel NewsAsia, MediaCorp Singapore Pte Ltd/Singapore), and So Simple II (ThreeSixZero Productions Pte Ltd/Singapore).

 

Best Talk Show: Empat Mata Eps. Kolektor (PT Duta Visual Nusantra Tivi Tujuh- Trans7/Indonesia), Love Just Aint's Enough (China Business Network Co.,Ltd TV/China), State of the Nation (ibn 18 Broadcast Limited/India), The Destiny of China (Shanghai Media Group/China), Talk Asia (CNN International/Hong Kong), Rouge Ep.13 (MediaCorp Singapore Pte Ltd./Singapore), Culture Matters (Inernational Channel Shanghai/China), and Finding Roots- Mencari Akar Di Luasnya Dunia (Pt. Media Televisi Indonesia/Indonesia).

 

Best Animation: Turtle (Miditech Pvt Ltd./India), Dogstar Ep. 16- Hounded (Media World Pictures/Australia), Hoshi Shinichi's Short Shorts (NHK- Japan Broadcasting Corp./Japan), Chhota Bheem (Turner Entertainment Networks Asia/Hong Kong), Chiro (Inconic Entertaiment Co. Ltd/Korea), and Ostrich (Miditech Ptv Ltd/India.

 

Best Social Awareness Programme: China 21- Green Wall of China (Discovery Asia, Inc./Singapore), Robot Jockey (National Geographic Channel Asia/Singapore), Moving Mountains- Computer School on a Wheelchair (Beijing Key Frame Cultural Development Co., Ltd./China), and Documentary 24x7: Rajasthan- An Aids Diary (New Delhi Television Ltd./India).

 

Best Adaptation of an Existing Formats: The Amazing Race Season 2- Ep.11 (SPE Networks Asia Pte Ltd./Singapore), Lufthansa Nat Geo Genius- Ep. 24 (Miditech Pvt Ltd/India), Pinoy Big Brother Teen Edition Plus (ABS-CBN Broadcasting Corporation/Philippines), and Skatoony (Turner Entertainment Networks Asia/Hong Kong).

 

PERFORMANCE CATEGORY:

Best News Presenter or Anchor: Susan Li (Asia Business Tonight/Bloomberg L.P./Japan), Anjali Rao (World News Asia/CNN International/Hong Kong), Hugh Riminton (CNN Today/CNN International/Hong Kong), Andrew Stevens (World News Asia/CNN International/Hong Kong), Martin Soong (Squawk Box/CNBC Asia Pacific/Singapore), Amanda Drury (Squawk Box/CNBC Asia Pacific/Singapore), and Kristie Lu Stout (CNN Today/CNN International/Hong Kong).

 

Best Current Affairs Presenter: Karan Thapar (Devil's Advocate/ibn 18 Broadcasts Limited/India), Vikram Chandra (The Big Fight/New Delhi Television Ltd/India), Anjali Rao (Talk Asia/CNN International/Hong Kong), Christine Tan (Managing Asia/CNBC Asia Pacific/Singapore), Nidhi Razdan (Left Right & Centre/New Delhi Television Ltd/India), and Barkha Dutt (We the People/New Delhi Television Ltd/India).

 

Best Entertainment Presenter: Guo Liang (Lead Me On/MediaCorp Singapore Pte Ltd/Singapore), Aznil Haji Nawawi (Jangan Lupa Lirik/Astro Production Sdn BhdMalaysia), Quan Yi Fong (Buzzing Cashier/MediaCorp Singapore Pte Ltd/Singapore), Eric Tsang (Super Trio Supreme #3/Television Broadcasts Limited/Hong Kong), Denise Lorraine Keller (MTV Pop Inc./MTV Asia LDC/Singapore), Bryan Wong (Maria Is Not Home/MediaCorp Singapore Pte Ltd/Singapore), and Phanya Nirunkul (Black Box/Workpoint Entertainment Public Company Limited/Thailand).

 

Best Drama Performance by an Actor: Huang Wen Yong (Just in Singapore/MediaCorp Singapore Pte Ltd/Singapore), Patrick Teoh (En Bloc/MediaCorp Singapore Pte Ltd/Singapore), Raymond Lam (The Master of Tai Chi/Television Broadcasts Limited/Hong Kong), Melvin Sia (Love Is All Around/natseven TV Sdn Bhd/Malaysia), and Lim Kay Tong (En Bloc/MediaCorp Singapore Pte Ltd/Singapore.

 

Best Drama Performance by an Actress: Pan Li-Li (Astemisia/Public Television Service Foundation/Taiwan), Chiranan Manochaem (The Slave/Bangkok Broadcasting & TC Co., Ltd.,/Thailand), Jeanette Aw (Rhythm of Life/MediaCorp Singapore Pte Ltd./Singapore), Wan Fang (Long Vacation/Public Television Service Foundation/Taiwan), Patricia Mok (Just In Singapore/MediaCorp Singapore Pte Ltd./Singapore), and Piyathida Woramusik (The Slave/Bangkok Broadcasting & TV Co., Ltd./Thailand).

 

Best Comedy Performance by an Actor/Actress: Ogie Alcasid (Bubble Gang/GMA Network, Inc./Philippines), Shahkrit Yamnam (Pentor/Scenario Co., Ltd./Thailand), Michelle Chong (Sayang Sayang/MediaCorp Singapore Pte Ltd./Singapore), Cyrus Broacha (The Week That Wasn't/ibn 18 Broadcast Limited/India), Michael V. (Bubble Gang/GMA Network, Inc./Philippines), and Choosak Iamsuk (Raberd Thurd Theung/Workpoint Entertainment Public Company Limited/Thailand).

 

TECHNICAL/CREATIVE CATEGORY

Best Cinematography: Kingdom of the Elephants (Discovery Asia, Inc./Singapore), Goodnight DJ Ep. 2 (Metropolitan TV/Malaysia), Revealed Hajj (Discovery Asia, Inc./Singapore), Goodnight DJ Ep.8 (Metropolitan TV/Malaysia), and Soul of a River- China (Discovery Asia, Inc./Singapore.

 

Best Direction: China 21- Go Buddha Boys (Discovery Asia, Inc./Singapore), Kingdom of the Elephants (Discovery Asia, Inc./Singapore), Soul of River- China (Discovery Asia, Inc./Singapore), Outrageous Fortune Series 3- Ep. 22 (South Pacific Pictures/New Zealand), Revealed Hajj (Discovery Asia, Inc./Singapore), and Portraits of Taiwan- Jimmy Liao (Discovery Asia, Inc./Singapore).

 

Best Editing: Tales of Mekong (Discovery Asia, Inc./Singapore), Man Made Marvel- Beijing Airport (Discovery Asia, Inc./Singapore), Ultimate Olympics- Go Beijing (Discovery Asia, Inc./Singapore), Take Off- The A380 Saga (Discovery Asia, Inc./Singapore), Kingdom of the Elephants (Discovery Asia, Inc./Singapore), and Revealed Hajj (Discovery Asia, Inc./Singapore).