Cinemalaya 2008 entries to be screened at UP Film Institute


Baron Geisler (in white) portrays a gay TVproducer who manipulates everyone (including the police) in theCinemalaya 2008 Best Film winner, Jay. The Cineastes Studio hassponsored the film screening at the UP Film Institute scheduled from July 28 -August 6.



Those who were unable to catch the ten full-length moviesand the short films that competed in Cinemalaya 2008 now have a chance to watchthem at the University of the Philippines Film Center.

This year's edition of "Cinemalaya Goes UP" organized by theCineastes Studio also includes prime showcase of Cinemalaya's past winners ofBest Picture and choice titles for respective tributes to icons of Philippineindependent cinema of yesteryears, namely, master director Manuel Conde andveteran actress Anita Linda. For providing this year's Cinemalaya opening filmat the CCP, Adolf Alix is honored with the exhibition of his two previous filmsmade for Cinemalaya. Further UP Film Institute screenings complement Cinemalayaprincipal selection.

Schedule at the UP Film Center

For main cinema engagement

July 28 Mon

Manuel Conde Retrospective: Genghis Khan 2:30 p.m.

Baby Angelo 5 p.m.

Concerto 7:30 p.m.

July 29 Tue

Cinemalaya's Past Best Pictures Showcase: Pepot Artista2:30 p.m.

Jay 5 p.m.

Huling Pasada 7:30 p.m.

July 30 Wed

Cinemalaya's Past Best Pictures Showcase: Tulad ng Dati2:30 p.m.

Brutus 5 p.m.

Namets 7:30 p.m.

July 31 Thu

Cinemalaya's Past Best Pictures Showcase: Tribu 2:30p.m.

100 5 p.m.

My Fake American Accent 7:30 p.m.


Aug 1 Fri

Ishmael Bernal Gallery Night with Film Premiere of AdolfAlix's Imoral 7:30 p.m.

Aug 2 Sat

Endo 2/5/7 p.m.

Aug 4 Mon

Anita Linda Tribute: Tambolista 2:30 p.m.

Boses 5 p.m.

Ranchero 7:30 p.m.

Aug 5 Tue

Manuel Conde Retro: Krus na Kawayan 2:30 p.m.

Cinemalaya 2008 Competing Shorts A (composed of Andong,Ang Ibang Mga Palmilya, Angan-Angan, Diamante sa Langit, and God OnlyKnows) 5 p.m.

Cinemalaya 2008 Competing Shorts B (composed of HulingBiktima, My Pet, Panggaris, Trails of Water, and Tutos) 7:30 p.m.

Aug 6 Wed

Anita Linda Tribute: Sisa 2:30 p.m.

Cinemalaya 2008 Special Jury Prize Winner (Brutus) 5p.m.

Cinemalaya 2008 Best Picture (Jay) 7:30 p.m.

Aug 7 Thu

Donsol 2:30 p.m.

Kadin 5 p.m.

Anita Linda Tribute: Sisa 7:30 p.m.

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

Aug 9 Sat

Premiere: Torotot (Destierro) 7:30 p.m.

Aug 11-14 Mon/Tue/Wed/ Thu; 16 Sat 4/7 p.m.

Eiga Sai 2008 in Celebration of Philippines- JapanFriendship Month: We Shall Overcome Someday; Linda Linda Linda; JuvenileJungle; Hanging Garden; A Stranger of Mine; Canary; Chibi Maruko Chan

Aug 19 Tue
Juno 7 p.m.

Aug 20 Wed
Juno 2:30 & 7:30 p.m.

I-Witness Docus Presented by OBEM 5 p.m.

Aug 21 Thu

Bayani d/w Sakay 2:30 p.m. onwards

Premiere: Latak 7 p.m.

Aug 23 Sat

Premiere: Cris Pablo's Quickie 7:30 p.m.

Aug 25 Mon

Special Full Run: Juan Baybayin 2:30/5/7 p.m.

Aug 26 Tue

Linggo ng Kasaysayan Presentation: Anak Dalita 2:30& 5:30 p.m.

Aug 27 Wed

Bayani d/w Sakay 2:30 p.m. onwards

Replay by Demand: La mujer de mi hermano (MyBrother's Wife) 5:30/7:30 p.m.

Aug 28 Thu

Replay by Demand: La mujer de mi hermano (MyBrother's Wife) 1:30/3:30 p.m.

Premiere: The Thank-You Girls 6:30 p.m.

Aug 30 Sat

Replay by Demand: La mujer de mi hermano (MyBrother's Wife) 2/5/7 p.m.

Sept 1 Mon

Replay by Demand: La mujer de mi hermano (MyBrother's Wife) 2:30/5/7 p.m.

@ the Videotheque

July 28 Mon

Blue Jeans 5:30 p.m.

July 29 Tue

Jaguar 5:30 p.m.

July 30 Wed

Daluyong 5:30 p.m.

July 31 Thu

Menor de Edad 5:30 p.m.

Aug 1 Fri

Virgin Forest 5 p.m.

The Battle of Algiers 7:30 p.m.

Aug 2 Sat

Lapu-Lapu 2:30 p.m.

El Vibora 4:30p.m.

Aug 6-7

Special Full Run (Preceded by short film LispongTerorista): Ang Huling Araw ng Linggo 4:30/6:30 p.m.

Aug 8-9

Bernardo Carpio 5 p.m.

Special Full Run (Preceded by short film LispongTerorista): Ang Huling Araw ng Linggo 7 p.m.

Aug 11 Mon

Special Full Run (Preceded by a bonus short film): AngHuling Araw ng Linggo 5 p.m.

Aug 12 Tue

Special Full Run (Preceded by a bonus short film): AngHuling Araw ng Linggo 5 p.m.

Aug 13 Wed

Suriyothai 5 p.m.

Aug 14 Thu

Edward II 5 p.m.

Aug 15 Fri

Lapu-Lapu 5 p.m.

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

Suriyothai 7 p.m.

Aug 16 Sat

Edward II 2:30 p.m.

The Tin Drum 4:30 p.m.

Aug 18 Mon

The Tin Drum 2:30 p.m.

Ang Alamat ni Julian Makabayan 5 p.m.

El Vibora 7 p.m.

Aug 19 Tue

The Battle of Algiers 5:30 p.m.

Aug 20 Wed

Asiong Salonga 5:30 p.m.

Aug 21 Thu

Capitan Pepe 5:30 p.m.

Aug 22 Fri

Zuma 5 p.m.

Ang Alamat ni Julian Makabayan 7 p.m.

Aug 23 Sat

Bayaning 3rd World 2:30 p.m.

Geron Busabos 4:30 p.m.

Aug 25 Mon

Bayaning 3rd World 5:30 p.m.

Aug 26-29

Special Full Run: Juan Baybayin 5/7 p.m.

Aug 30 Sat

Special Full Run: Juan Baybayin 2:30/4:30 p.m.


WE RECOMMEND


FROM THE SUMMIT MEDIA NETWORK


SPONSORED CONTENT


COMMENTS

Loading comments

THIS JUST IN