Winners of 8th Gawad Tanglaw revealed


Gawad Tanglaw will confer the Best Picture award to three films released in 2009: In My Life (top frame), Lola (middle frame) and Dukot (bottom frame). In My Life starred John Lloyd Cruz, Luis Manzano and Vilma Santos while Lola was topbilled by Anita Linda and Rustica Carpio. Allan Dizon played an activist tortured by the military in Dukot.


Gawad TANGLAW has chosen three films as the Best Films of 2009, one of them is a mainstream film while the two others are independent productions. The family drama In My Life, the internationally recognized film Lola and the socio-political film Dukot all have the right to be called the Kapuri-puring Pelikula ng Taon for 2009.


Two personalities will be given posthumuos awards this year: the Lifetime Achievement Award will be awarded to the late Inday Badiday while the Gawad TANGLAW ng Pelikulang Pilipino will be conferred to the late Rudy Fernandez.


Meanwhile, the acting talents of Coco Martin and Zaijian "Santino" Jaranilla are recognized with the Presidential Jury Award for Excellence in Acting and Natatanging Gawad TANGLAW para sa Sining ng Telebisyon, respectively.

Last year, GMA-7 and ABS-CBN tied for Best Stations of the Year but this time, the Kapamilya Network


Composed of members of the academe from various universities, Gawad Tanglaw has been coming out with its honors list annually. The Gawad Tagapuring mga Akademik ng Aninong Gumagalaw will hold its awards night will take place on March 3, 2010 at Jose Rizal University.


Here is the list of winners of the 8th edition of Gawad Tanglaw:

2009 Gawad TANGLAW para sa Sining at Kultura

FILM ARTS

BEST FILMS

  • 1. Lola
  • 2. Dukot
  • 3. In My Life

BEST ACTRESS

  • 1. Ms. Vilma Santos - In My Life

BEST SUPPORTING ACTRESS

  • 1. Ms. Isabel Lopez - Kinatay
  • 2. Ms. Isabel Lopez - Tulak

BEST ACTOR

  • 1. John Lloyd Cruz - In My Life
  • 2. Allen Dizon - Dukot

BEST SUPPORTING ACTOR

  • 1. Lius Manzano - In My Life
  • 2. Roderick Paulate - Dead na si Lolo

BEST DIRECTORS

  • 1. Dante Mendoza - Lola
  • 2. Olivia Lamasan - In My Life
  • 3. Joel Lamangan - Dukot

BEST SCREENPLAY

  • 1. LOLA



BEST STORY

  • 1. DUKOT

BEST EDITING

•1. Mangatyanan - Pats R. Ranyo

BEST CINEMATOGRAPHY

•1. I Love You Goodbye - Lee Meily

TELEVISION ARTS

  • 1. Broadcast Network of the Year ABS-CBN
  • 2. Best Drama Series Tayong Dalawa
  • 3. Best News Program TV Patrol World
  • 4. Best Documentary Feature Storyline (ANC)
    5. Best Game Show Talentadong Pinoy (ABC 5)
  • 6. Best Comedy/Gag Show Goin Bulilit, Banana Split
  • 7. Best Variety Show ASAP ’ 09
  • 8. Best Magazine Show Rated K
  • 9. Best Lifestyle Show Sweet Life (QTV 11) and Executive Class (ANC)
  • 10. Best Travel Show Travel Time (ANC)
  • 11. Best Sports Program Sports Unlimited
  • 12. Best Sports Anchors Dyan Castillejo, Marc Nelson, Tommy Manotoc Jr.
  • 13. Best News Anchor Ted Failon, Karen Davila, Julius Babao, Vicky Morales
  • 14. Best Entertainment Field Anchor Mario Dumaual, Phoemela Baranda
  • 15. Special Jury Award for Television May Bukas Pa
  • 16. Best Ensemble Performance in a Television Drama
    Tayong Dalawa Gerald Anderson, Kim Chiu, Coco Martin, Jake Cuenca, Agot Isidro, Cherry Pie Picache, Gina Pareño, Miguel Faustman, Jodi Sta Maria, Baron Geisler, Jiro Mañio, Ms. Anita Linda, Spanky Manikan, Ms. Helen Gamboa, Mylene Dizon, Alessandra de Rossi
  • 17. Best Morning Show Umagang Kay Ganda
  • 18. Best Morning Show Hosts Rica Paralejo, Pinky Webb, Donita Rose, Anthony Taberna, Winnie Cordero, Edu Manzano, Bernadette Sembrano, Kim Atienza, Atom Araullo, Alex Santos, Ginger Conejero
  • 19. Best Game Show Host Richard Gomez
  • 20. Best Public Service Program Wish Ko Lang, Salamat Dok!, Bantay OCW
  • 21. Best Commentary Program Kalye (ABS-CBN)
  • 22. Best Investigative Report Program XXX (ABS-CBN) and Bitag (UNTV)
  • 23. Best Educational Program Matanglawin (ABS-CBN) and Spoon (QTV 11)
  • 24. Best Public Affairs Program Strictly Politics (ANC)
  • 25. Best Drama Anthology Maalaala Mo Kaya
  • 26. Best Christmas Station I.D STAR NG PASKO (ABS-CBN)
  • 27. Best T.V Ad Women Empowerment by MODESS
  • 28. Best Movie Theatre SHANG CINEPLEX
  • 29. Best Development Communication BOTO MO PATROL MO, AKO ANG SIMULA

RADIO ARTS

Best Radio Stations DZMM

YES FM 101.1

Best AM Radio Anchors Korina Sanchez, Rey Langit, Anthony Taberna

Best FM Radio Station YES FM 101.1

Best AM Radio Station DZMM

Best Radio DJ Mr. Fu, Nicoleyala, Christuper

THEATRE ARTS

Best Play TANGHALANG PILIPINO

Zsa Zsa Zaturna Ze Muzikal
Directed by: Chris Millado

SPECIAL AWARDS

Lifetime Achievement Award (Posthumous) Ms. Lourdes Carvajal (a.k.a) Inday Badiday

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

Gawad TANGLAW ng Pelikulang Pilipino Rudy Fernandez (Posthumous)

Presidential Jury Award for Excellence in Acting Coco Martin

(Kinatay, Serbis, Masahista, Daybreak, Jay, Tirador and Tayong Dalawa)

Presidential Jury Award for Film Excellence Dinig Sana Kita

Director: Mike Escareal Sandejas
Producer: Mike Escareal Sandejas
Lead Actors: Romalito Mallari, Zoe Sandejas

Natatanging Gawad TANGLAW para sa Sining ng Telebisyon Zaijian "Santino" Jaranilla - May Bukas Pa


WE RECOMMEND


FROM THE SUMMIT MEDIA NETWORK


SPONSORED CONTENT


COMMENTS

Loading comments

THIS JUST IN