AlDub and LizQuen to receive German Moreno Power Tandem Award at 29th Star Awards for TV

German Moreno's Power Tandem Award will be given to Alden Richards & Maine Mendoza (AlDub, left frame) as well as Liza Soberano & Enrique Gil (LizQuen, right frame).



Two of the most popular love teams today will receive the German Moreno Power Tandem during the 29th Star Awards for TV.

AlDub (composed of Alden Richards & Maine "Yaya Dub" Mendoza) as well as LizQuen (composed of Liza Soberano & Enrique Gil) will receive this recognition during the awarding ceremony to be held tomorrow, December 3.

The Philippine Movie Press Club (PMPC) will honor TV personalities during the awarding ceremony to be held at the KIA Theater at Araneta Center, Cubao, Quezon City.

Boy Abunda, Gelli de Belen, Maja Salvador, Enchong Dee, Christian Bautista, and Toni Gonzaga will serve as hosts during the star-studded awards presentation.

Performers that night will include Grae Fernandez together with The Voice Kids finalist Ataska Mercado and the PBB 737 finalists Bailey May and Ylona Garcia. Meanwhile, a lively YouTube dance number will be performed by Sofia Andres, Ella Cruz, and Rodjun Cruz.

As the PMPC aims to recognize original Filipino TV productions, franchise adaptations such as Pure Love, Baker King, Two Wives, and Pasion de Amor are not nominated, but deserving actors are nominated in the acting category. The same rule applies for remake dramas such as Pangako Sa ‘Yo and Yagit.

This rule also holds for franchise game and reality shows such as Who Wants To Be A Millionaire, Pinoy Big Brother, The Voice Of The Philippines, Your Face Sounds Familiar, Let’s Ask Pilipinas, Bet On Your Baby, Kapamilya Deal Or No Deal, Quiet Please Bawal Ang Maingay, and Hi-5. Deserving hosts are still nominated though.

Hall of Fame awardees (who has already won 15 awards from the PMPC) such as Maalaala Mo Kaya (MMK), Eat Bulaga and Bubble Gang, are no longer included in the list of nominees. However, deserving hosts and actors of said shows are nominated in the acting and hosting categories, respectively.

A special tribute to lifetime achievement awardees follows with World Champions Mark Mabasa, Lucky Robles, Lilibeth Garcia, and JV Decena serenading.

This year’s Ading Fernando Lifetime Achievement awardee is Ms. Coney Reyes while the Excellence in Broadcasting Lifetime Achievement citation goes to Ms. Maria A. Ressa.

For the show’s finale, invited guests will be get to hear Clarisse de Guzman, Darren Espanto, and Christian Bautista.

These and more are can be expected during the 29th Star Awards for Movies, a joint production of the Philippine Movie Press Club (PMPC), headed by its current President and Over-All Chairman, Joe Barrameda, and Airtime Marketing, Inc. headed by Ms. Tessie Celestino-Howard.

The annual award for local television shows and talents, under the direction of Bert de Leon, will have its television airing on December 7 on ABS-CBN's Sunday's Best.


Here are the nominees for the 29th Star Awards for Television:

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

BEST PRIMETIME TV SERIES

Bagito (ABS-CBN 2)

Bridges of Love (ABS-CBN 2)

Forevermore (ABS-CBN 2)

Hawak Kamay (ABS-CBN 2)

Nathaniel (ABS-CBN 2)

Pari ‘Koy (GMA-7)

The Rich Man's Daughter (GMA-7)

BEST DAYTIME DRAMA SERIES

Ang Lihim Ni Annasandra (GMA-7)

Flordeliza (ABS-CBN 2)

Healing Hearts (GMA-7)

Kailan Ba Tama ang Mali? (GMA-7)

Nasaan Ka Nang Kailangan Kita? (ABS-CBN 2)

Oh My G! (ABS-CBN 2)

The Half Sisters (GMA-7)


BEST DRAMA MINI-SERIES

Give Love On Christmas (ABS-CBN 2)

Ilustrado (GMA-7)

InstaDad (GMA-7)

Sa Puso Ni Dok (GMA-7)

Trenderas (TV5)

Wattpad (TV5)

Wansapanataym (ABS-CBN 2)


BEST DRAMA ACTRESS

Aiko Melendez (Give Love On Christmas Presents The Gift Giver / ABS-CBN 2)

Angelica Panganiban (Pangako Sa 'Yo /ABS-CBN 2)

Coney Reyes (Nathaniel / ABS-CBN 2)

Jodi Sta. Maria (Pangako Sa 'Yo /ABS-CBN 2)

Empress Schuck (Kailan Ba Tama Ang Mali? / GMA-7)

Jolina Magdangal (Flordeliza /ABS-CBN 2)

Maja Salvador (Bridges of Love / ABS-CBN 2)

Shaina Magdayao (Nathaniel / ABS-CBN 2)


BEST DRAMA ACTOR

Alden Richards (Ilustrado /GMA-7)

Daniel Padilla (Pangako Sa 'Yo / ABS-CBN 2)

Jericho Rosales (Bridges of Love /ABS-CBN 2)

Eddie Garcia (Give Love On Christmas Presents The Gift Giver / ABS-CBN 2)

Gerald Anderson (Nathaniel / ABS-CBN 2)

Paulo Avelino (Bridges of Love /ABS-CBN 2)

Piolo Pascual (Hawak Kamay /ABS-CBN 2)


BEST SUPPORTING ACTRESS

Amy Austria (Pangako Sa 'Yo / ABS-CBN 2)

Carmina Villarroel (Bridges of Love /ABS-CBN 2)

Eula Valdes (Ilustrado / GMA-7)

Irma Adlawan (Forevermore /ABS-CBN 2)

Jean Garcia (The Half Sisters / GMA-7)

Sheryl Cruz (Strawberry Lane / GMA-7)

Sofia Andres (Forevermore /ABS-CBN 2)


BEST SUPPORTING ACTOR

Baron Geisler (Nathaniel / ABS-CBN 2)

Carlo Aquino (Flordeliza /ABS-CBN 2)

Edu Manzano (Bridges of Love / ABS-CBN 2)

JM de Guzman (Hawak Kamay / ABS-CBN 2)

Mike Tan (The Rich Man’s Daughter / GMA-7)

Ronnie Lazaro (Pangako Sa 'Yo /ABS-CBN 2)

Tirso Cruz III (Hawak Kamay /ABS-CBN 2)


BEST CHILD PERFORMER

Alonzo Muhlach (Inday Bote / ABS-CBN 2)

Ashley Sarmiento (Flordeliza /ABS-CBN 2)

Chlaui Malayao (Yagit / GMA 7)

Harvey Bautista (Wansapanataym Presents Remote Ni Eric /ABS-CBN 2)

Jana Agoncillo (Dream Dad /ABS-CBN 2)

Marco Masa (Nathaniel / ABS-CBN 2)

Xyriel Manabat (Hawak Kamay /ABS-CBN 2)

Zaijian Jaranilla (Hawak Kamay / ABS-CBN 2)

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

BEST NEW MALE TV PERSONALITY

Alonzo Muhlach (Inday Bote / ABS-CBN 2)

Jemwell Ventinilla (Yagit / GMA-7)

Joshua Garcia (Nasaan Ka Nang Kailangan Kita? / ABS-CBN 2)

Kurt Ong (Wansapanataym Presents My Kung Fu Chinito / ABS-CBN 2)

Kyle Blanco (Bridges of Love / ABS-CBN 2)

JV Cruz (Iskoolmates / PTV 4)

Sancho Vito (Let The Love Begin / GMA-7)


BEST NEW FEMALE TV PERSONALITY

Ali Forbes (Pinay Beauty Queen Academy / GMA News TV)

Jana Agoncillo (Dream Dad /ABS-CBN 2)

Loisa Andalio (Nasaan Ka Nang Kailangan Kita? /ABS-CBN 2)

Maine Mendoza (Eat Bulaga / GMA-7)

Maris Racal (“Lobo” Maalaala Mo Kaya / ABS-CBN 2)

MJ Lastimosa (“Takure” Maalaala Mo Kaya / ABS-CBN 2)

Stephanie Yamut (Yagit / GMA-7)

BEST DRAMA ANTHOLOGY

Ipaglaban Mo (ABS-CBN 2)

Karelasyon (GMA-7)

Magpakailanman (GMA-7)

Maynila (GMA-7)

Wagas (GMA News TV)


BEST SINGLE PERFORMANCE BY AN ACTRESS

Agot Isidro (“Hat” Maalaala Mo Kaya / ABS-CBN 2)

Alessandra de Rossi (“Sabit-sabit, Kabit-kabit, Mga Pusong Malupit” Magpakailanman / GMA-7)

Angel Locsin (“Watawat” Maalaala Mo Kaya / ABS-CBN 2)

Judy Ann Santos (“Ilog” Maalaala Mo Kaya / ABS-CBN 2)

Kaye Abad (“Hat” Maalaala Mo Kaya / ABS-CBN 2)

Nora Aunor (“Tres Rosas” Karelasyon / GMA-7)

Sunshine Cruz (“Barko” Maalaala Mo Kaya / ABS-CBN 2)


BEST SINGLE PERFORMANCE BY AN ACTOR

Alex Medina (“Niloko Nyo Ako” Ipaglaban Mo / ABS-CBN 2)

Arjo Atayde (“Liham” Maalaala Mo Kaya / ABS-CBN 2)

Coco Martin (“Watawat” Maalaala Mo Kaya / ABS-CBN 2)

Edgar Allan Guzman (“Box” Maalaala Mo Kaya / ABS-CBN 2)

John Lloyd Cruz (“Hat” Maalaala Mo Kaya / ABS-CBN 2)

Matt Evans (“Nasa Maling Landas” Ipaglaban Mo / ABS-CBN 2)

Mike Tan (“8 Shades of Gay: The Tubato Family Story” Magpakailanman / GMA-7)

BEST PUBLIC SERVICE PROGRAM

Bistado (ABS-CBN 2)

Failon Ngayon (ABS-CBN 2)

Imbestigador (GMA-7)

Mission Possible (ABS-CBN 2)

S.O.C.O. (Scene of the Crime Operatives) (ABS-CBN 2)

T3: Enforced (TV5)

Wish Ko Lang (GMA-7)

BEST PUBLIC SERVICE PROGRAM HOST

Arnold Clavio (Alisto / GMA-7)

Ben, Erwin, and Raffy Tulfo (T3: Enforced /TV5)

Gus Abelgas (S.O.C.O. / ABS-CBN 2)

Julius Babao (Mission Possible / ABS-CBN 2)

Mike Enriquez (Imbestigador / GMA-7)

Ted Failon (Failon Ngayon / ABS-CBN 2)

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

Vicky Morales (Wish Ko Lang / GMA-7)

BEST GAG SHOW

Banana Split: Extra Scoop (ABS-CBN 2)

Tropa Mo Ko Nice Di Ba?! (TV5)

Goin' Bulilit (ABS-CBN 2)

Wow Mali (TV5)

BEST COMEDY PROGRAM

2 1/2 Daddies (TV5)

Home Sweetie Home (ABS-CBN 2)

Ismol Family (GMA-7)

Luv U (ABS-CBN 2)

Mac and Chiz (TV5)

Pepito Manaloto: Ang Tunay Na Kuwento (GMA-7)

Vampire Ang Daddy Ko (GMA-7)

BEST COMEDY ACTOR

Clarence Delgado (Goin' Bulilit / ABS-CBN 2)

Jayson Gainza (Banana Split: Extra Scoop / ABS-CBN 2)

John Lloyd Cruz (Home Sweetie Home / ABS-CBN 2)

Michael V. (Pepito Manaloto / GMA-7)

Sef Cadayona (Bubble Gang / GMA-7)

Ryan Agoncillo (Ismol Family / GMA-7)

Vic Sotto (Vampire ang Daddy Ko / GMA-7)

BEST COMEDY ACTRESS

Angelica Panganiban (Banana Split: Extra Scoop / ABS-CBN)

Carmi Martin (Ismol Family / GMA-7)

Manilyn Reynes (Pepito Manaloto / GMA-7)

Mutya Orquia (Goin' Bulilit / ABS-CBN 2)

Rufa Mae Quinto (Bubble Gang / GMA-7)

Ryzza Mae Dizon (Vampire Ang Daddy Ko /GMA-7)

Toni Gonzaga (Home Sweetie Home /ABS-CBN 2)

BEST MUSICAL VARIETY SHOW

ASAP 20 (ABS-CBN 2)

It's Showtime (ABS-CBN 2)

Letters and Music (Net 25)

Road Show (Net 25)

Sessions on 25th Street (Net 25)

Sunday All Stars (GMA-7)

Walang Tulugan With the Master Showman (GMA-7)

BEST MALE TV HOST

Billy Crawford (It's Showtime / ABS-CBN 2)

German Moreno (Walang Tulugan With The Master Showman / GMA-7)

Luis Manzano (ASAP 20 / ABS-CBN 2)

Martin Nievera (ASAP 20 / ABS-CBN 2)

Robi Domingo (ASAP 20 / ABS-CBN 2)

Vice Ganda (It's Showtime / ABS-CBN 2)

Wally Bayola (Eat Bulaga / GMA-7)

BEST FEMALE TV HOST

Anne Curtis (It's Showtime / ABS-CBN 2)

Julia Clarete (Eat Bulaga / GMA-7)

Pia Guanio (Eat Bulaga / GMA-7)

Sarah Geronimo (ASAP 20 / ABS-CBN 2)

Toni Gonzaga (ASAP 20 / ABS-CBN 2)

Vina Morales (ASAP 20 / ABS-CBN 2)

Zsa Zsa Padilla (ASAP 20 / ABS-CBN 2)

BEST REALITY SHOW

Day Off (GMA News TV)

Extreme Series: Kaya Mo Ba ‘To? (TV5)

I Do (ABS-CBN 2)

Pinay Beauty Queen Academy (GMA News TV)

BEST REALITY SHOW HOST

Ali Forbes (Pinay Beauty Queen Academy / GMA News TV)

Derek Ramsay (Extreme Series: Kaya Mo Ba ‘To? / TV 5)

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

Judy Ann Santos (I Do / ABS-CBN 2)

Julie Anne San Jose, Dasuri Choi, Maey Bautista, Mike ‘Pekto’ Nacua, Boobay (Day Off / GMA News TV)

Toni Gonzaga, Enchong Dee, Bianca Gonzalez, Robi Domingo (PBB 737 / ABS-CBN 2)

Toni Gonzaga, Robi Domingo, Bianca Gonzalez, John Prats (PBB All In / ABS-CBN 2)

BEST GAME SHOW

Bonakid Pre-School Ready Set Laban! (GMA-7)

Celebrity Bluff (GMA-7)

Happy Truck Ng Bayan (TV5)

Wowowin (GMA-7)


BEST GAME SHOW HOST

Eugene Domingo (Celebrity Bluff / GMA-7)

Judy Ann Santos (Bet On Your Baby / ABS-CBN 2)

Luis Manzano (Deal Or No Deal / ABS-CBN 2)

Ogie Alcasid (Let’s Ask Pilipinas / TV5)

Richard Gomez, K Brosas (Quiet Please! Bawal Ang Maingay / TV5)

Vic Sotto (Who Wants To Be A Millionaire / TV5)

Willie Revillame (Wowowin / GMA-7)

BEST TALENT SEARCH PROGRAM

ASOP Music Festival Year 4 (A Song Of Praise) (UNTV 37)

Bet Ng Bayan (GMA-7)

Move It: Clash Of The Streetdancers (TV5)

Talentadong Pinoy 2014 (TV5)

BEST TALENT SEARCH PROGRAM HOST

Billy Crawford (Your Face Sounds Familiar / ABS-CBN 2)

Jasmine Curtis-Smith, Tom Taus (Move It / TV5)

Luis Manzano, Robi Domingo,Yeng Constantino (The Voice Kids Philippines Season 2 / ABS-CBN 2)

Regine Velasquez, Alden Richards (Bet ng Bayan / GMA 7)

Richard Reynoso, Toni Rose Gayda (ASOP / UNTV 37)

Robin Padilla, Mariel Rodriguez, Tuesday Vargas (Talentadong Pinoy 2014 / TV5)

Toni Gonzaga, Luis Manzano, Robi Domingo, Alex Gonzaga (The Voice of the Philippines Season 2 / ABS-CBN 2)

BEST EDUCATIONAL PROGRAM

Born To Be Wild (GMA-7)

Convergence (Net 25)

Del Monte Kitchenomics (GMA-7)

Idol Sa Kusina (GMA-7)

Matanglawin (ABS-CBN 2)

Swak Na Swak (ABS-CBN 2)

Taste Buddies (GMA News TV)

BEST EDUCATIONAL PROGRAM HOST

Chef Pablo “Boy” Logro (Idol Sa Kusina /GMA-7)

Chris Tiu, Moymoy Palaboy (I-Bilib / GMA-7)

Dimples Romana, Bobby Yan, Carlos Agassi (Swak Na Swak / ABS-CBN 2)

Dr. Nielson Donato, Dr. Ferdie Recio (Born To Be Wild / GMA-7)

Eagle Riggs (Easy Lang ‘Yan / UNTV 37)

Jennylyn Mercado (Sarap With Family / GMA News TV)

Kim Atienza (Matanglawin / ABS-CBN 2)

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

BEST CELEBRITY TALK SHOW

Aquino And Abunda Tonight (ABS-CBN 2)

Gandang Gabi Vice (ABS-CBN 2)

Moments (Net 25)

News. Ph (CNN Philippines)

Powerhouse (GMA-7)

Tapatan Ni Tunying (ABS-CBN 2)

The Ryzza Mae Show (GMA-7)

BEST CELEBRITY TALK SHOW HOST

Anthony Taberna (Tapatan Ni Tunying / ABS- CBN 2)

Boy Abunda, Kris Aquino (Aquino And Abunda Tonight / ABS-CBN 2)

Gladys Reyes (Moments / Net 25)

Kara David (Powerhouse / GMA-7)

Pia Hontiveros (News. Ph / CNN Philippines)

Tim Yap (The Tim Yap Show / GMA-7)

Vice Ganda (Gandang Gabi Vice / ABS-CBN 2)

BEST DOCUMENTARY PROGRAM

Front Row (GMA News TV)

History (TV5)

Investigative Documentaries (GMA News TV)

I-Witness (GMA-7)

Motorcycle Diaries (GMA News TV)

Mukha (ABS-CBN 2)

Reporter’s Notebook (GMA-7)

BEST DOCUMENTARY PROGRAM HOST

Atom Araullo (RealiTV / ABS-CBN 2)

Dyan Castillejo (Sports U / ABS-CBN)

Jay Taruc (Motorcycle Diaries / GMA News TV)

Maki Pulido, Jiggy Manicad (Reporter’s Notebook / GMA-7)

Malou Mangahas (Investigative Documentaries / GMA News TV)

Sandra Aguinaldo, Kara David, Howie Severino, Jay Taruc (I-Witness / GMA 7)

Veronica Baluyut-Jimenez (The Veronica Chronicles / PTV 4)

BEST DOCUMENTARY SPECIAL

Padayon: Patuloy Sa Pagbangon (PTV4)

Pagbangon (GMA-7)

#Puso 2019: Ang Pambihirang Love Story Ng Pinoy Sa Basketball (TV5)

Sine Laging Kasama (ABS-CBN 2)

Spratlys: Mga Isla Ng Kalayaan (ABS-CBN 2)

West Valley Fault (Net 25)

Yaman Ng Bayan (TV 5)

BEST MAGAZINE SHOW

Ang Pinaka (GMA News TV)

Brigada (GMA-7)

Good News (GMA News TV)

I-Juander (GMA-7)

Kapuso Mo, Jessica Soho (GMA-7)

Mga Kwento Ni Marc Logan (ABS-CBN 2)

Rated K (ABS-CBN 2)

BEST MAGAZINE SHOW HOST

Jessica Soho (Kapuso Mo, Jessica Soho / GMA-7)

Korina Sanchez (Rated K / ABS-CBN 2)

Marc Logan (Mga Kwento Ni Marc Logan / ABS-CBN 2)

Rovilson Fernandez (Ang Pinaka / GMA News TV)

Susan Enriquez, Cesar Apolinario (I-Juander /GMA-7)

Tonipet Gaba (Pop Talk / GMA News TV)

Vicky Morales, Bea Binene, Love Anover (Good News / GMA News TV)

BEST NEWS PROGRAM

24 Oras (GMA-7)

Aksyon (TV5)

Balitanghali (GMA News TV)

Bandila (ABS-CBN 2)

Saksi (GMA 7)

State of the Nation (GMA News TV)

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

TV Patrol (ABS-CBN 2)

BEST MALE NEWSCASTER

Angelo Castro III (Why News? / UNTV 37)

Arnold Clavio (Saksi / GMA-7)

Erwin Tulfo (Aksyon / TV5)

Julius Babao (Bandila /ABS-CBN 2)

Mike Enriquez (24 Oras / GMA-7)

Noli de Castro (TV Patrol / ABS-CBN 2)

Ted Failon (TV Patrol / ABS-CBN 2)

BEST FEMALE NEWSCASTER

Jessica Soho (State of the Nation / GMA News TV)

Karen Davila (Bandila /ABS-CBN 2)

Korina Sanchez (TV Patrol / ABS-CBN 2)

Luchi Cruz Valdes (Aksyon / TV 5)

Mel Tiangco (24 Oras / GMA 7)

Pia Arcangel (Saksi / GMA-7)

Vicky Morales (24 Oras / GMA-7)

BEST MORNING SHOW

Good Morning Boss (PTV 4)

Good Morning Kuya (UNTV 37)

Masayang Umaga Po (Net 25)

Pambansang Almusal (Net 25)

Umagang Kay Ganda (ABS-CBN 2)

Unang Hirit (GMA-7)

BEST MORNING SHOW HOST

Anthony Taberna, Amy Perez-Castillo, Ariel Ureta, Atom Araullo, Winnie Cordero, Jorge Carino, Bernadette Sembrano (Umagang Kay Ganda / ABS-CBN 2)

Arnold Clavio, Rhea Santos-De Guzman, Ivan Mayrina, Connie Sison, Susan Enriquez, Tani Cruz, Lyn Ching-Pascual, Lhar Santiago, Suzi Abrera, Luane Dy, Love Anover, Tonipet Gaba, Prof. Solita ‘Mareng Winnie’ Monsod, Regine Tolentino, Atty. Gaby Concepcion (Unang Hirit / GMA-7)

Cita Astals, Leo Martinez (Masayang Umaga Po / Net 25)

Daniel Razon, Cong. Erin Tanada III, Angela Lagunzad, Atty. Regie Tongol, Rheena Villamor, Diego Castro, Lyn Perez, Thalia Javier, Monica Verallo, Jun Soriao, Erica “Kikay” Honrado (Good Morning Kuya / UNTV 37)

Dianne Medina, Aljo Bendijo, Audrey Goriecetta, Jules Guiang, Karla Paderna (Good Morning Boss / PTV 4)

Gen Subardiaga, Mavic Trinidad, Onin Miranda, Gel Miranda, Sophia Okut (Pambansang Almusal / Net 25)

BEST PUBLIC AFFAIRS PROGRAM

3 IN 1 (ABS-CBN 2)

Bawal Ang Pasaway Kay Mareng Winnie (GMA News TV)

Face The People (TV5)

Get It Straight With Daniel Razon (UNTV 37)

Reaksyon (TV5)

Solved Na Solved (TV5)

The Bottomline (ABS-CBN 2)

BEST PUBLIC AFFAIRS PROGRAM HOST

Boy Abunda (The Bottomline / ABS-CBN 2)

Daniel Razon (Get It Straight With Daniel Razon / UNTV 37)

Gelli de Belen, Arnell Ignacio, Atty. Mel Sta. Maria (Solved Na Solved / TV 5)

Gelli de Belen, Christine Bersola-Babao, Edu Manzano (Face The People / TV 5)

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

Karen Davila, K Brosas, Atty. Claire Castro (3 IN 1 /ABS-CBN 2)

Luchi Cruz Valdes (Reaksyon / TV5)

Winnie Monsod (Bawal Ang Pasaway Kay Mareng Winnie / GMA News TV)

BEST CHILDREN SHOW

KNC (Kawan ng Cordero) (UNTV 37)

Homework (Net 25)

Tropang Potchi (GMA-7)

BEST CHILDREN SHOW HOST

Aira Binas, Gerard Pangusan, Rissey Reyes, Alex Reyes, Fred Lo (Hi- 5 / TV5)

Eric Cabobos, Bency Vallo, Moonlight Alarcon, Cid Capulong, Cedie Isip, Kim Enriquez, Tim Argallon, Angelica Tejana, Leanne Manalanzan, Kyla Manarang (KNC / UNTV 37)

Sabrina Mann, Miggy Jimenez, Isabel Frial, Nomer Limatog, Miggs Cuaderno, Kyle Daniel Ocampo (Tropang Potchi / GMA-7)

Sally Lopez (Homework / Net 25)

BEST SHOWBIZ-ORIENTED TALK SHOW

Showbiz Konek Na Konek (TV5)

Startalk (GMA-7)

The Buzz (ABS-CBN 2)

BEST MALE SHOWBIZ-ORIENTED TALK SHOW HOST

Butch Francisco (Startalk / GMA 7)

IC Mendoza (Showbiz Konek Na Konek / TV5)

Joey de Leon (Startalk / GMA 7)

Ricky Lo (Startalk / GMA 7)


BEST FEMALE SHOWBIZ-ORIENTED TALK SHOW HOST

Bianca King (Showbiz Konek Na Konek / TV5)

Heart Evangelista (Startalk / GMA-7)

Kris Aquino (The Buzz / ABS-CBN 2)

Lolit Solis (Startalk / GMA-7)

MJ Marfori (Showbiz Konek Na Konek / TV5)

Toni Gonzaga (The Buzz / ABS-CBN 2)

BEST TRAVEL SHOW

Biyahe Ni Drew (GMA News TV)

Bridging Borders (PTV 4)

Business Flight (GMA News TV)

Lakbayin Ang Magandang Pilipinas (PTV 4)

Landmarks (Net 25)

Rise & Shine (UNTV 37)

BEST TRAVEL SHOW HOST

Drew Arellano (Biyahe Ni Drew / GMA News TV)

Faye de Castro (Landmarks /Net 25)

Louella De Cordova, Jenny Fajardo, Jackie Aquino (Rise & Shine / UNTV 37)

Mayor Gerry Calderon (Lakbayin Ang Magandang Pilipinas / PTV 4)

Venus Raj, Cristina Decena (Business Flight / GMA News TV)

Veronica Baluyut-Jimenez (Bridging Borders / PTV 4)

BEST LIFESTYLE SHOW

AHA! (GMA-7)

CHInoyTV (PTV 4)

Gandang Ricky Reyes (GMA News TV)

Kris TV (ABS-CBN 2)

Fitness Center (Net 25)

Follow That Star (GMA News TV)

Weddings TV (GMA News TV)

BEST LIFESTYLE SHOW HOST

Drew Arellano (AHA! /GMA-7)

Gretchen Ho, Willord Chua (CHInoyTV / PTV 4)

Kris Aquino (Kris TV / ABS-CBN 2)

Heart Evangelista (Weddings TV / GMA News TV)

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

Pia Guanio (Home Base / GMA News TV)

Ricky Reyes (Gandang Ricky Reyes / GMA News TV)

Shawn Yao (Fitness Center / Net 25)

BEST TV STATION

ABS-CBN 2

AKSYON TV

CNN PHILIPPINES

IBC 13

GMA NEWS TV

GMA-7

NET 25

PTV 4

STUDIO 23

TV5

UNTV 37

Special Awards

Ading Fernando Lifetime Achievement – Ms. Coney Reyes

Excellence In Broadcasting Lifetime Achievement – Ms. Maria A. Ressa

German Moreno's Power Tandem Award – Alden Richards & Maine Mendoza (AlDub) / Liza Soberano & Enrique Gil (LizQuen)


WE RECOMMEND


FROM THE SUMMIT MEDIA NETWORK


SPONSORED CONTENT


COMMENTS

Loading comments

THIS JUST IN