In the 10th Gawad TANGLAW, Eugene Domingo (upper left frame) won Best Actress for Ang Babae sa Septic Tank while Martin Escudero (upper right frame) was named Best Actor for Zombadings... Patayin sa Syokot si Remington. Xyriel Manabat (lower left frame) won in the category Best Performance by an Actress in a Drama Series while Coco Martin (lower right frame) won for Best Performance by an Actor in a Drama Series.

Gawad TANGLAW (Tagapuring mga Akademisyan ng Aninong Gumagalaw) hands out trophies to outstanding movies, TV shows, and radio shows annually. To mark its first decade as an award giving body, Gawad TANGLAW chose eleven celebrities whom they dubbed as "Pinaka Kapuri-puring Artista ng Dekada."


The chosen stars are Cesar Montano, Coco Martin, Allen Dizon, Sid Lucero, Emilio Garcia, Vilma Santos, Nora Aunor, Gina Pareño, Ms. Anita Linda, Dr. Rustica Carpio, and Cherry Pie Picache.


In the film category, the satirical comedy, Ang Babae sa Septic Tank, has earned four accolades in 10th Gawad TANGLAW. This Eugene Domingo-starrer earned the following awards: Best Film, Best Director, Best Actress and Best Screenplay.


This group of academicians chose ABS-CBN as the TV Station of the Year. Coco Martin is honored for having the Best Performance by an Actor in a Drama Series for ABS-CBN's Minsan Lang Kita Iibigin. Meanwhile, child actress Xyriel Manabat was able to beat other senior stars for the category Best Performance by an Actress in a Drama Series. Xyriel won for mimicking an adult for the Kapamilya teleserye 100 Days to Heaven.


In the television arts, ABS-CBN won 14 trophies while its sister station ANC earned three accolades, GMA-7 bagged five awards, while TV5 won two trophies. PTV4 was also honored with one award.

The awarding ceremony will take place on March 15, 2012 at the University of Perpetual Help System at Las Piñas at around 2 p.m.

Here is the complete list of winners in the 10th Gawad TANGLAW:

MGA  NATATANGING GAWAD

PINAKA KAPURI-PURING ARTISTA NG DEKADA

                   *   Cesar Montano
                   *   Coco Martin
                   *   Allen Dizon
                   *   Sid Lucero
                   *   Emilio Garcia
                   *   Vilma Santos
                   *   Nora Aunor
                   *   Gina Pareno
                   *   Ms. Anita Linda
                   *   Dr. Rustica Carpio
                   *   Cherry Pie Picache  


GANTIMPALANG JAIME G. ANG PRESIDENTIAL JURY  AWARD for excellence in Film

                  Director Joel  Lamangan

GAWAD TANGLAW SA SINING NG MASS MEDIA

                   Mr. Nestor Torre

GAWAD ROMEO FLAVIANO I. LIRIO PARA SA SINING AT KULTURA  CHAIRMAN EMERITUS AWARD

                   Ms. Bella Flores  

GAWAD TANGLAW SA SINING NG TELEBISYON

                   Ms. Charo Santos- Concio

GAWAD TANGLAW SA SINING NG PELIKULA

                  Governor Jeorge Estregan Ejercito
      

              
FILM ARTS

      A.  Best Film

          1.   "Ang Babae sa Septic Tank"
          2.   "Zombadings...... Patayin sa Syokot si Remington"
          3.   "Busong"
          4.   "Ka Oryang"
          5.   "Niño"
          6.   "Patikul"
          7.   "Ligo na U, Lapit na Me"
          8.   "Six Degrees of Separation From Lilia Cuntapay"
          9.   "Ang Sayaw ng Dalawang Kaliwang Paa"
         10.  "Amok"

         WINNER:   "Ang Babae sa Septic Tank"


      B.  Best Director

1.    Marlon Rivera- "Ang Babae sa Septic Tank"
2.    Jade Castro-  "Zombadings... Patayin sa Syokot si Remington"
3.    Aureus Solito-  "Busong"
4.    Sari Dalena-  "Ka Oryang"
5.    Loy Arcenas-   "Niño"
6.    Joel Lamangan-  "Patikul"
7.    Erick G. Salud-  "Ligo na U, Lapit na Me"
8.    Alvin B. Yapan, Phd  - "Ang Sayaw ng Dalawang Kaliwang Paa"
9.    Lawrence Fajardo-  "Amok"
10.    Antoinette Jadaone  -   "Six Degrees of Separation From Lilia Cuntapay"

WINNER:   Marlon Rivera-  "Ang Babae sa Septic Tank"


      C.  Best Actress

1.    Eugene Domingo-  "Ang Babae sa Septic Tank"
2.    Racquel Villavicencio-  "Bisperas"
3.    Lilia Cuntapay-  "Six Degrees of Separation From Lilia Cuntapay"
4.    Maricar Reyes-  "Anatomiya ng Korupsyon"
5.    Ma. Isabel Lopez-  "Cuchera"

            WINNER:  Eugene Domingo-  "Ang Babae sa Septic Tank"

    
 D.  Best Actor

1.    Martin  Escudero-  "Zombadings...Patayin sa Syokot si Remington"
2.    Edgar Allan Guzman-  "Ligo na U, Lapit na Me"
3.    Bembol Roco-  "Isda"
4.    Sid Lucero-   "Paglipad ng Anghel"
5.    Allen Dizon-  "Patikul"

            WINNER:   Martin Escudero-  "Zombadings... Patayin sa Syokot si Remington"


      E.  Best Supporting Actress

1.    Fides Cuyugan Asencio-  "Niño"
2.    Sharmaine Centenera Buencamino-  "Niño"
3.    Geraldine Villamil-  "Six Degrees of Separation From Lilia Cuntapay"
4.    Julia Clarete-  "Bisperas"

           WINNER:  Fides Cuyugan Asencio- "Nino"


      F.  Best Supporting Actor

1.    Michael Bonapos-  "Anatomiya ng Korupsyon"
2.    Jopit Lorenzo-  "Anatomiya ng Korupsyon"
3.    Jaime Pebanco-  "Patikul"
4.    Kerbie Zamora-  "Zombadings...  Patayin sa Syokot si Remington"
5.    Roderick Paulate-  "Zombadings...  Patayin sa Syokot si Remington"

           WINNER:  Kerbie Zamora-  "Zombadings... Patayin sa Syokot si Remington"


      G.  Best Cinematography

1.    Arvin Viola-  "Ang Sayaw ng Dalawang Kaliwang Paa"
2.    Neil Daza and Kiri Dalema-  "Ka Oryang"
3.    Louie Quirino-  "Amok"
4.    Carlo Mendoza-  "Manila Kingpin: The Asiong Salonga Story"

            WINNER:   Carlo Mendoza-  "Manila Kingpin: The Asiong Salonga Story"


      H.  Best Editing

1.    Benjamin Tolentino-  "Isda"
2.    Jason Canapay and Ryan Ortuna -  "Manila Kingpin: The Asiong Salonga Story"
3.    Ruben Aquino-  "My Paranormal Romance"
4.    Leo Valencia-  "Six Degrees of Separation From Lilia Cuntapay"

            WINNER:   Jason Canapay and Ryan Ortuna-  "Manila Kingpin:  The Asiong Salonga Story"


I.    Best Original Music

1.    Christine Muyco and Gemma Pamintuan- "Sayaw ng Dalawang
                                                                                 Kaliwang Paa"
2.    Joseph Lansang-  "Bisperas"
3.    Paul Canada-  "My Paranormal Romance"

            WINNER:  Christine Muyco and Gemma Pamintuan- "Sayaw ng Dalawang Kaliwang Paa"


       J.     Best Story
    Antoniette Jadaone -Six Degrees of Separation From Lilia Cuntapay

       K.    Best Screenplay
    Chris Martinez - Ang Babae sa Septic Tank

       l. Student Choice Award for Best Film: " Patikul "


TELEVISION ARTS

       1.   TV Station of the Year   -  

             WINNER:   ABS-CBN


       2.   Best News Program 

              WINNER: 
              Bandila (ABS-CBN)
              24 ORAS (GMA-7)


       3.   Best News Program Anchors ( Male and Female)

             WINNERS:   Julius Babao- Bandila (ABS-CBN)
                                    Vicky Morales- Saksi (GMA-7)


        4.  Best Educational TV Program

             WINNER:  Matanglawin (ABS-CBN)


        5.   Best Talent Search Program

              WINNER: Talentadong Pinoy (TV5)


        6.   Best TV Documentary

              WINNER:  Storyline (ANC 2)



        7.  Best Public Affairs Program

              WINNER:  Public Atorni (TV5)
              The Bottom Line (ABS-CBN)


        8.  Best Public Service Program

              WINNER:  OCW (PTV 4)


        9.  Best Investigative Program

        WINNER:  Imbestigador (GMA-7)


        10. Best Gag Show

              WINNER:  Bubble Gang (GMA-7)


        11. Best Morning Show

              WINNER:  Umagang Kayganda (ABS-CBN)


        12. Best Travel Show

               WINNER:  Travel Time (ANC)


        13. Best Sports Program

               WINNER:   Sports Unlimited (ABS-CBN)


        14. Best Variety Show

               WINNER:  ASAP (ABS-CBN)


        15. Best Lifestyle Program

               WINNER:  Executive Class  (ANC)


         16. Best Magazine Show

               WINNER:  Kapuso Mo, Jessica Soho (GMA-7)


         17. Best Drama Anthology

               WINNER:  Maalaala Mo Kaya (ABS-CBN)



         18. Best Drama Series

               WINNER:  100 Days to Heaven (ABS-CBN)

         19. Best Performance by an Actress (Single Performance)

               WINNER:  Helen Gamboa- "Parol"- Maalaala Mo Kaya (ABS-CBN)


         20. Best Performance by an Actor (Single Performance)

               WINNER:  Enchong Dee- "Parol"- Maalaala Mo Kaya (ABS-CBN)

        21. Best Performance by an Actress (Drama Series)
 
       WINNER:  Xyriel Manabat- 100 Days to Heaven- (ABS-CBN)

        22. Best Performance by an Actor ( Drama Series)

       WINNER:  Coco Martin-  Minsan Lang Kita Iibigin-( ABS-CBN)


RADIO ARTS   

                1.   Radio Station of the Year

                      WINNER:   DZBB (7)

                2.   Best AM Station

                      WINNER:   DZMM (2)

                3.   Best FM Station
 
                      WINNER:   Yes-FM

                4.   Best Radio DJ

                      WINNER:  Bro. Jun Banaag- Dr. Love- DZMM (2)

                5.   Best Radio Anchors
                     
                     WINNERS: Bro. Jun Banaag , Anthony Taberna and Gerry Baja- Dos Por Dos- DZMM (2)

                6.   Best Educational Radio Program

                      WINNER:  Art 2 Art (DZRH)