Maging Sino Ka Man co-stars Anne Curtis (left) and Bea Alonzo (right) are nominated Best Drama Actress in the 21st Star Awards for Television. Photo: Noel Orsal

The Philippine Movie Press Club (PMPC) has released the official list nominees in the 21st Star Awards For Television. The awards night will be held on November 18 at the Henry Lee Irwin Theater, Ateneo de Manila University, Loyola Heights, Quezon City, and will be telecast the following Sunday, November 25, on RPN-9.

Here are the nominees:

Best Children Show

Art Angel (GMA-7)

Kids On Q (QTV 11)

Sine 'Skwela (Studio 23)

Best Children Show Host:

Pia Arcangel, Tonipet Gaba, and Krystal Reyes (Art Angel, GMA-7)

Tonipet Gaba, Ella Guevarra, David Hubalde, Sam Turingan (Kids On Q, QTV 11)

Tado Jimenez, Bombi Plata, Shiela May Junsay (Sine 'Skwela, Studio 23)

Best Educational Program:

Ating Alamin (IBC-13)

Gandang Ricky Reyes (QTV 11)

Island Flavors (ABC-5)

Kabuhayang Swak na Swak (ABS-CBN)

Ka-Toque Lutong Barkada (QTV 11)

Best Educational Program Host:

Gigi Angkaw (Island Flavors, ABC-5)

Rosebud Benitez, JL Cang, Nino Logarta, Darlo Lopez, Jonah Trinidad, Mitchie Sison (Ka-Toque Lutong Barkada, QTV 11)

Gerry Geronimo (Ating Alamin, IBC-13)

Amy Perez, Uma Khouny, and Chase Tinio (Kabuhayang Swak Na Swak, ABS-CBN)

Ricky Reyes (Gandang Ricky Reyes, QTV 11)

Best Travel Show:

Balik-Bayan (QTV 11)

Pinoy Meets World (GMA-7)

Travel Time (Studio 23)

Trip Na Trip (ABS-CBN)

WOW: What's On Weekend (RPN-9)

Best Travel Show Host:

Drew Arellano (Balik-Bayan, QTV 11)

Paolo Bediones and Miriam Quiambao (Pinoy Meets World, GMA 7)

Susan Calo-Medina and Lui Villaruz (Travel Time, Studio 23)

Katherine de Castro, Uma Khouny, Jayson Gainza, Franzen Fajardo (Trip Na Trip, ABS-CBN)

Dr. Joel Mendez and Luanne Dy (WOW: What's On Weekend, RPN-9)

Best Reality Competition Program:

Here Comes The Bride (QTV 11)

May Trabaho Ka! (QTV 11)

Best Reality Competition Program Host:

Paolo Abrera and Mariz Umali (May Trabaho Ka!, QTV 11)

Christine Jacob-Sandejas (Here Comes The Bride, QTV 11)

Best Lifestyle Show:

At Home Ka Dito (ABS-CBN 2)

Kay Susan Tayo (GMA-7)

Living It Up (QTV 11)

The Good Life With Cory Quirino (Studio 23)

Us Girls (Studio 23)

Best Lifestyle Show Host:

Angel Aquino, Iya Villania, Cheska Garcia (Us Girls, Studio 23)

Susan Enriquez (Kay Susan Tayo, GMA-7)

Charlene Gonzalez (At Home Ka Dito, ABS-CBN 2)

Raymond Gutierrez, Tim Yap, Issa Litton, and Gaby dela Merced (Living It Up, QTV 11)

RJ Ledesma, Gelo Manosa, Cristina, and Marilen Faustino (Tahanang Pinoy, ABC 5)

Best Morning Show:

Breakfast (Studio 23)

Magandang Umaga, Pilipinas (ABS-CBN 2)

Pilipinas, Gising Ka Na Ba? (UNTV 37)

The Morning Show (NBN 4)

Unang Hirit (GMA-7)

Best Morning Show:

Julius Babao, Christine Bersola-Babao, Bernadette Sembrano, Cheryl Cosim, Kim Atienza, Lui Villaruz, Renee Salud, Winnie Cordero, and Ogie Diaz (Magandang Umaga, Pilipinas, ABS-CBN)

Veronica Baluyot-Jimenez, Bobby Guanzon, William Thio, Stefanie Cueva, Snow Badua (The Morning Show, NBN 4)

Arnold Clavio, Susie Entrata-Abrera, Lyn Ching, Jolina Magdangal, Drew Arellano, Regine Tolentino, Eagle Riggs, and Lhar Santiago (Unang Hirit, GMA-7)

JC Cuadrado, Patty Laurel, Atom Araullo (Breakfast, Studio 23)

Jay Sonza, Batas Mauricio, Nene Tamayo, Ryan Ramos, Marylaine Viernes, Joy Delorei, Pete Ampoloquio, Peter Ledesma, and Daniel Razon (Pilipinas, Gising Ka Na Ba?, UNTV 37)

Best Public Affairs Program:

Palaban (GMA-7)

Up Close and Personal (RPN-9)

Y-Speak (Studio 23)