2013 Golden Screen TV Awards nominees: (from left) Coco Martin in Walang Hanggan, Marian Rivera in Amaya, Nora Aunor in Sa Ngalan Ng Ina, and Gerald Anderson in Budoy.

Photo: ABS-CBN, GMA-7, TV5

Outstanding Female Showbiz Talk Program Host

Carmina Villarroel (Showbiz Inside Report / ABS-CBN)

Charlene Gonzalez (The Buzz / ABS-CBN)

Cristy Fermin (Paparazzi / TV5)

Janice de Belen (Showbiz Inside Report / ABS-CBN)

Jennylyn Mercado (Showbiz Central / GMA-7)

Toni Gonzaga (The Buzz / ABS-CBN)

Outstanding Adapted Reality/Competition Program

Junior MasterChef (ABS-CBN)

Pilipinas Got Talent (ABS-CBN)

Pinoy Big Brother Teen Edition 4 (ABS-CBN)

Survivor Philippines Double Celebrity Showdown (GMA-7)

The Biggest Loser (ABS-CBN)

Outstanding Adapted Reality/Competition Program Host

Judy Ann Santos (Junior Master Chef / ABS-CBN)

Luis Manzano, Billy Crawford (Pilipinas Got Talent / TV5)

Richard Gutierrez (Survivor Philippines Double Celebrity Showdown / GMA-7)

Sharon Cuneta (The Biggest Loser / ABS-CBN)

Outstanding Original Reality/Competition Program

I Dare You (ABS-CBN 2)

Inside Protégé (GMA 7)

Protégé (GMA 7)

Talentadong Pinoy (TV5)

Talentadong Pinoy Kids (TV5)

 

Outstanding Original Reality Competition Program Host

Dingdong Dantes (Protégé /-GMA 7)

Jennylyn Mercado (Inside Protégé / GMA-7)

Jericho Rosales (I Dare You / ABS-CBN)

Ryan Agoncillo (Talentadong Pinoy / TV5)

Ryan Agoncillo (Talentadong Pinoy Kids / TV5)

Outstanding Natural History/Wildlife Program

Born To Be Wild: “Water Snakes and Whale Sharks” (GMA-7)

Failon Ngayon: “Latak ng Minahan” (ABS-CBN 2)

Matanglawin: “Jungle Survival” (ABS-CBN 2)

Reporter’s Notebook: “Pilipinas for Sale” (GMA 7)

Oras Na: “A GMA News and Public Affairs Special” (GMA 7)

 

Outstanding Natural History/Wildlife Program Host

Doc Nielsen Donato (Born To Be Wild / GMA 7)

Kim Atienza (Matanglawin / ABS-CBN)

Maki Pulido, Jiggy Manicad (Reporter’s Notebook / GMA 7)

Richard Gutierrez (Oras Na / GMA-7)

Ted Failon (Failon Ngayon / ABS-CBN)

 

Outstanding Crime/Investigative Program

Imbestigador (GMA 7)

SOCO: Scene of the Crime Operatives (ABS-CBN 2)

XXX (ABS-CBN 2)

Tutok Tulfo (Aksyon TV)

Wanted (Aksyon TV)

 

Outstanding Crime/Investigative Program Host

Gus Abelgas (SOCO: Scene of the Crime Operatives /ABS-CBN)

Mike Enriquez (Imbestigador / GMA-7)

Pinky Webb, Julius Babao, Anthony Taberna (XXX / ABS-CBN)

Erwin Tulfo (Tutok Tulfo / Aksyon TV)

Raffy Tulfo (Wanted / Aksyon TV)

 

Outstanding News Magazine Program

Ako Ang Simula: “Karunungan” (ABS-CBN)

Anggulo: “Hari ng Baluarte” (TV5)

Journo: “K-12” (TV5)

Patrol ng Pilipino: “Ghost Employee/Dolphy Story” (ABS-CBN)

Patrol ng Pilipino: “Pangarap na Hustisya, Kapwa Katutubo” (ABS-CBN)

 

Outstanding News Magazine Program Host

Dominic Almerol, Apples Salandoni (Patrol ng Pilipino / ABS-CBN)

Jeff Canoy, Chiara Zambrano (Pangarap na Hustisya / ABS-CBN)

Karen Davila, Anthony Taberna (Ako Ang Simula / ABS-CBN)

Luchi Cruz- Valdez (Anggulo / TV5)

Luchi Cruz- Valdez (Journo / TV5)

 

Outstanding Gag Program

Banana Split Extra Scoop (ABS-CBN 2)

Bubble Gang (GMA 7)

Goin’ Bulilit (ABS-CBN 2)

Lokomoko (TV5)

 

Outstanding Comedy Program

Pepito Manaloto (GMA-7)

Toda Max (ABS-CBN)

Tweets for My Sweet (GMA-7)

Outstanding Musical Program

 ASAP 2012 (ABS-CBN)

Party Pilipinas (GMA-7)

 

Outstanding Variety Show

Eat Bulaga (GMA-7)

It’s Showtime (ABS-CBN)

Wil Time Bigtime (TV5)

 

Outstanding Male Host in a Musical or Variety Program

Luis Manzano (ASAP / ABS-CBN)

Ryan Agoncillo (Eat Bulaga / GMA-7)

Vic Sotto (Eat Bulaga / GMA-7)

Vice Ganda (It’s Showtime / ABS-CBN)

Willie Revillame (Wil Time Bigtime / TV5)

Outstanding Female Host in a Musical or Variety Program

Anne Curtis (It’s Showtime / ABS-CBN)

Julia Clarete (Eat Bulaga / GMA-7)

Karylle (It’s Showtime / ABS-CBN)

Outstanding Adapted Drama Series

Ikaw Lang Ang Mamahalin (GMA-7)

Maria La del Barrio (ABS-CBN)

Utol Kong Hoodlum (TV5)

Valiente (TV5)

 

Outstanding Original Drama Series

100 Days to Heaven (ABS-CBN 2)

Amaya (GMA 7)

Budoy (ABS-CBN 2)

Legacy (GMA 7)

Munting Heredera (GMA 7)

One True Love (GMA 7)

Sa Ngalan Ng Ina (TV5)

Walang Hanggan (ABS-CBN)

 

Outstanding Single Drama/Telemovie Program

Maalaala Mo Kaya (ABS-CBN)

True Confessions (TV5)

Real Confessions (TV5)

Untold Stories (TV5)

 

Outstanding Breakthrough Performance by an Actor

Arjo Atayde (Maalaala Mo Kaya: “Bangka” / ABS-CBN)

Khalil Ramos (Princess and I / ABS-CBN)

Pancho Magno (Kasalanan Bang Ibigin Ka / GMA-7)

Richard Yap (My Binondo Girl / ABS-CBN)

Victor Silayan (The Sisters / TV5)

 

Outstanding Breakthrough Performance by an Actress

Janine Gutierrez (Makapiling Kang Muli / GMA-7)

Jasmine Curtis (Utol Kong Hoodlum / TV5)

Myrtle Sarrosa (Toda Max / ABS-CBN)

Venus Raj (Maalaala Mo Kaya: “Korona” / ABS-CBN)

Outstanding Supporting Actor in a Gag or Comedy Show

Jason Francisco (Banana Split / ABS-CBN)

Jobert Austria (Toda Max / ABS-CBN)

John Fier (Pepito Manaloto / GMA-7)

Roderick Paulate (Tweets for My Sweet / GMA-7)

Outstanding Supporting Actress in a Gag or Comedy Show

Cecille Paz (Toda Max / ABS-CBN)

Mosang (Pepito Manaloto / GMA-7)

Nova Villa (Tweets for My Sweet / GMA-7)

Sheena Halili (Tweets for My Sweet / GMA-7)

 

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

Alwyn Uytingco (Sa Ngalan ng Ina / TV5)

Gabby Eigenmann (Munting Heredera / GMA-7)

John Lapus (Makapiling Kang Muli / GMA-7)

Neil Ryan Sese (Munting Heredera / GMA-7)

Paulo Avelino (Walang Hanggan / ABS-CBN)

Raymond Bagatsing (One True Love / GMA-7)

Tirso Cruz III (Budoy /ABS-CBN)

 

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

Ana Capri (One True Love / GMA-7)

Eugene Domingo (Sa Ngalan ng Ina / TV5)

Gina Alajar (Amaya / GMA-7)

Helen Gamboa (Walang Hanggan / ABS-CBN)

Janice de Belen (Budoy / ABS-CBN)

Jean Garcia (One True Love / GMA-7)

Zsa Zsa Padilla (Budoy / ABS-CBN)

Outstanding Performance by an Actor in a Single Drama/Telemovie Program

Coco Martin (Maalaala Mo Kaya: “Kamao” / ABS-CBN)

Gerald Anderson (Maalaala Mo Kaya: “Jacket” / ABS-CBN)

Janus del Prado (Maalaala Mo Kaya: “Polo Shirt” / ABS-CBN)

Noni Buencamino (Maalaala Mo Kaya: “Sapatos” / ABS-CBN)

Piolo Pascual (Maalaala Mo Kaya: “Sumpak” / ABS-CBN)

Outstanding Performance by an Actress in a Single Drama/Telemovie Program

Anita Linda (True Confession: “Ang Nawawalang Pag-ibig” / TV5)

Angel Aquino (Maalaala Mo Kaya: “Manika” / ABS-CBN)

Gina Pareno (Maalaala Mo Kaya: “Sapatos” /ABS-CBN)

Iza Calzado (Maalaala Mo Kaya: Cross Stitch / ABS-CBN)

Jane Oineza (Maalaala Mo Kaya: “Manika”/ABS-CBN)

Maricel Soriano (Untold Stories: “Baldadong Puso” / TV5)

Slyvia Sanchez (Untold Stories: “Kahit Ako’y Mangmang” / TV5)

Outstanding Performance by an Actor in a Gag or Comedy Program

Michael V (Bubble Gang / GMA-7)

Ogie Alcasid (Bubble Gang / GMA 7)

Robin Padilla (Toda Max / ABS-CBN)

Vhong Navarro (Toda Max / ABS-CBN)

John Prats (Banana Split / ABS-CBN)

Jayson Gainza (Banana Split / ABS-CBN)

 

Outstanding Performance by an Actress in a Gag or Comedy Program

Angel Locsin (Toda Max / ABS-CBN)

Angelica Panganiban (Banana Split / ABS-CBN)

Marian Rivera (Tweets for My Sweet / GMA-7)

Pokwang (Toda Max / ABS-CBN)

Tuesday Vargas (Lokomoko / TV5)

 

Outstanding Performance by an Actor in a Drama Series

Alden Richards (One True Love / GMA-7)

Coco Martin (Walang Hanggan / ABS-CBN)

Dingdong Dantes (My Beloved / GMA-7)

Gerald Anderson (Budoy / ABS-CBN)

Jericho Rosales (Dahil sa Pag-ibig / ABS-CBN)

Piolo Pascual (Dahil sa Pag-ibig / ABS-CBN)

Richard Gomez (Walang Hanggan / ABS-CBN )

 

Outstanding Performance by an Actress in a Drama Series

Alessandra de Rossi (Legacy / GMA-7)

Dawn Zulueta (Walang Hanggan / ABS-CBN)

Lovi Poe (Legacy /GMA-7)

Marian Rivera (Amaya / GMA-7)

Nora Aunor (Sa Ngalan ng Ina / TV5)

Xyriel Manabat (100 Days to Heaven / ABS-CBN)