Photo: File

BEST GAME SHOW

Celebrity Bluff (GMA-7)

Game ‘N Go (TV5)

Jeepney Jackpot, Pera O Para (TV5)

Manny Many Prizes (GMA-7)

Ready, Set, Laban (GMA-7)

Show Up: Ang Bagong Game Show Ng Bayan (NBN 4)

BEST GAME SHOW HOST

Edu Manzano, Joey de Leon, Arnell Ignacio, Gelli de Belen, Shalani Soledad-Romulo, Daniel Matsunaga, Monika Sta. Maria, Jeffrey Espiritu (Game ‘N Go / TV5)

Eugene Domingo, Jose Manalo, Wally Bayola (Celebrity Bluff / GMA-7)

Luis Manzano (Kapamilya Deal Or No Deal / ABS-CBN 2)

Manny Paquiao, Rhian Ramos, Isabelle Daza, GladysGuevarra, Paolo Contis, Benjie Paras, Onyok Velasco, Mike "Pekto" Nacua, John Feir, Moymoy Palaboy, Via Antonio (Manny Many Prizes / GMA-7)

Mr. Fu, Valeen Montenegro, Saida Diola, Alison Andres (Jeepney Jackpot, Pera O Para / TV5)

Ogie Alcasid (Ready, Set, Laban / GMA-7)

Vic Sotto (Who Wants To Be A Millionaire / TV5)

BEST TALENT SEARCH PROGRAM

Artista Academy (TV5)

I-Shine Talent Camp (ABS CBN 2)

Kanta Pilipinas (TV5)

Talentadong Pinoy Worldwide (TV5)

Talentadong Pinoy Jr. (TV5)

BEST TALENT SEARCH PROGRAM HOST

Billy Crawford, Luis Manzano (Pilipinas Got Talent 4 / ABS-CBN 2)

Cesar Montano, Marvin Agustin (Artista Academy / TV5)

KC Concepcion (The X Factor Philippines/ ABS CBN 2)

Rico Blanco (Kanta Pilipinas / TV5)

Ryan Agoncillo (Talentadong Pinoy Jr. / TV5)

Toni Gonzaga, Alex Gonzaga, Robi Domingo (The Voice of the Philippines / ABS-CBN 2)

Xian Lim, Matteo Guidecelli, Dimples Romana (I-Shine Talent Camp / ABS-CBN 2)

BEST YOUTH ORIENTED PROGRAM

Luv U (ABS-CBN 2)

TeenGen (GMA-7)

BEST EDUCATIONAL PROGRAM

Born To Be Wild (GMA-7)

Kabuhayang Swak Na Swak (ABS-CBN 2)

Kusina Master (GMA-7)

Matanglawin (ABS-CBN 2)

Pinoy Explorer (TV5)

Pinoy True Stories: My Puhunan (ABS-CBN 2)

Salamat Dok (ABS-CBN 2)

 

BEST EDUCATIONAL PROGRAM HOST

Aga Muhlach (Pinoy Explorer / TV5)

Bernadette Sembrano, Alvin Elchico, Jing Castañeda  (Salamat Dok / ABS-CBN 2)

Bong Revilla Jr. (Kap's Amazing Stories / GMA-7)

Dr. Nielsen Donato, Dr. Ferdz Recio (Born To Be Wild / GMA-7)

Drew Arellano, Boobay, Patani Daño, Maey Bautista, Betong Sumaya (Aha! /GMA-7)

Karen Davila (Pinoy True Stories: My Puhunan / ABS-CBN 2)

Kim Atienza (Matanglawin/ ABS-CBN 2)

BEST CELEBRITY TALK SHOW

Gandang Gabi Vice (ABS-CBN 2)

Kris TV (ABS-CBN 2)

Martin Late@Nite (ABS- CBN 2)

Moments (Net 25)

Sarap Diva (GMA-7)

Spoon (NET 25)

The Ryzza Mae Show (GMA-7)

BEST CELEBRITY TALK SHOW HOST

Gladys Reyes (Moments / NET 25)

Janice De Belen (Spoon / NET 25)

Kris Aquino (Kris TV / ABS-CBN 2)

Martin Nievera (Martin Late@Nite / ABS-CBN 2)

Regine Velasquez (Sarap Diva / GMA-7)

Ryzza Mae Dizon (The Ryzza Mae Show / GMA-7)

Vice Ganda (Gandang Gabi Vice / ABS-CBN 2)

BEST DOCUMENTARY PROGRAM

Balwarte (TV5)

Investigative Documentaries (GMA News TV)

I-Witness (GMA-7)

Krusada (ABS-CBN 2)

Patrol Ng Pilipino (ABS-CBN 2)

Reporter's Notebook (GMA-7)

S.O.C.O. Scene of the Crime Operatives (ABS-CBN 2)

 BEST DOCUMENTARY PROGRAM HOST

Atom Araullo (Pinoy True Stories: Hiwaga / ABS-CBN 2)

Gus Abelgas (S.O.C.O. / ABS-CBN 2)

Jiggy Manicad, Maki Pulido (Reporter's Notebook / GMA-7)        

Kara David, Sandra Aguinaldo, Howie Severino, Jay Taruc (I-Witness / GMA-7)

Luchi Cruz -Valdes, Erwin Tulfo , Paolo Bediones, Cheryl Cosim, Lourd de Veyra, Cheri Mercado, Raffy Tulfo, Jove Francisco,  Roby Alampay, Martin Andanar, Ed Lingao (Balwarte / TV5)

Malou Mangahas (Investigative Documentaries / GMA News TV)

Rhea Santos (Tunay Na Buhay / GMA-7) 

BEST DOCUMENTARY SPECIAL

Beinte Uno (ABS-CBN 2)

Gusto Kong Mag-aral (ABS-CBN 2)

Johnny (ABS-CBN 2)

Landas (GMA-7)

San Pedro Calungsod (ABS-CBN 2)

Takutan Tayo, Kaya Mo? (ABS-CBN 2)

BEST MAGAZINE SHOW

Ako Ang Simula (ABS-CBN 2)

Brigada (GMA News TV)

Good News (GMA News TV)

I Juander (GMA News TV)

Kapuso Mo Jessica Soho (GMA-7)                               

Rated K (ABS-CBN 2)

Sports Unlimited (ABS-CBN 2)

 

BEST MAGAZINE SHOW HOST

Anthony Taberna, Karen Davila, Atty. Pochoy Labog (Ako Ang Simula /ABS-CBN 2)

Dyan Castillejo, Marc Nelson (Sports Unlimited / ABS-CBN 2)

Jessica Soho (Kapuso Mo Jessica Soho / GMA-7)

Korina Sanchez (Rated K / ABS-CBN 2)

Regine Velasquez, Raymond Gutierrez, JennylynMercado, Roderick Paulate (H.O.T. TV /GMA-7)

Susan Enriquez, Cesar Apolinario (I Juander / GMA News TV)

Vicky Morales, Bea Binene (Good News / GMA News TV)

BEST NEWS PROGRAM

24 Oras (GMA-7)

Aksyon (TV5)

Balitanghali (GMA News TV)

Bandila (ABS-CBN 2)

News To Go (GMA News TV)

Saksi (GMA-7)

State of The Nation (GMA News TV)

TV Patrol (ABS- CBN 2)

BEST MALE NEWSCASTER

Howie Severino (News To Go / GMA News TV)

Jiggy Manicad (Quick Response Team/ GMA News TV)

Julius Babao (TV Patrol / ABS-CBN 2)

Mike Enriquez (24 Oras / GMA-7)

Noli De Castro (TV Patrol / ABS-CBN 2)

Raffy Tima (Balitanghali / GMA News TV)

Ted Failon (TV Patrol / ABS-CBN 2)

 

BEST FEMALE NEWSCASTER

Ces Drilon (Bandila / ABS-CBN 2)

Jessica Soho (State Of The Nation / GMA News TV)

Kara David (News To Go / GMA News TV)

Karen Davila (Bandila/ ABS -CBN 2)

Korina Sanchez (TV Patrol / ABS-CBN 2)

Mel Tiangco (24 Oras/ GMA-7)

Vicky Morales (Saksi / GMA-7)

BEST MORNING SHOW

Good Morning Club (TV5)

Good Morning Kuya (UNTV 37)

Good Morning Boss (PTV 4)

Homepage (NET 25)

Kape At Balita (GMA News TV)

Umagang Kay Ganda (ABS-CBN 2)

Unang Hirit (GMA-7)