2013 Golden Screen TV Awards nominees: (from left) Coco Martin in Walang Hanggan, Marian Rivera in Amaya, Nora Aunor in Sa Ngalan Ng Ina, and Gerald Anderson in Budoy.

Photo: ABS-CBN, GMA-7, TV5

The Entertainment Press Society (ENPRESS, Inc.) announces the nominees for the 2013 Golden Screen TV Awards.

ENPRESS received more than 700 entries of various programs from different TV networks and after more than three months of review, it is now time to reveal the finalists in the 51 categories.

The period covered for the nominations is from July 1, 2011 to June 30, 2012. 

The awards night of the Golden Screen TV Awards 2013 will be held on March 1, 2013 at Teatrino, Promenade, Greenhills Shopping Center, San Juan City.

Easily the most exciting and hotly-contested are the nominees in the acting categories.

Vying for the Outstanding Performance by An Actor in a Drama Series category are: Alden Richards (One True Love), Coco Martin (Walang Hanggan), Dingdong Dantes (My Beloved), Gerald Anderson (Budoy), Jericho Rosales (Dahil sa Pag-ibig), Piolo Pascual (Dahil Sa Pag-ibig), and Richard Gomez (Walang Hanggan).

Contenders in the Outstanding Performance by An Actress in a Drama Series category are: Alessandra de Rossi (Legacy), Dawn Zulueta (Walang Hanggan), Lovi Poe (Legacy), Marian Rivera (Amaya), Nora Aunor (Sa Ngalan ng Ina), and Xyriel Manabat (100 Days to Heaven).

Battling it out in the Outstanding Performance by an Actor in a Single Drama/Telemovie category are: Coco Martin (Maalaala Mo Kaya: “Kamao”), Gerald Anderson (Maalaala Mo Kaya: “Jacket”), Janus del Prado (Maalaala Mo Kaya: “Polo Shirt”), Noni Buencamino (Maalaala Mo Kaya: “Sapatos”), and Piolo Pascual (Maalaala Mo Kaya: “Sumpak”).

Finalists in the Outstanding Performance by an Actress in a Single Drama/Telemovie Program category are Anita Linda (True Confession: “Ang Nawawalang Pag-ibig”), Angel Aquino (Maalaala Mo Kaya: “Manika”), Gina Pareño (Maalaala Mo Kaya: “Sapatos”), Iza Calzado (Maalaala Mo Kaya: Cross Stitch), Jane Oineza (Maalaala Mo Kaya: “Manika”), Maricel Soriano (Untold Stories: “Baldadong Puso”), and Slyvia Sanchez (Untold Stories: “Kahit Ako’y Mangmang”).

Vying for the Outstanding Performance by an Actor in a Gag or Comedy Program category are: Michael V (Bubble Gang), Ogie Alcasid (Bubble Gang), Robin Padilla (Toda Max), Vhong Navarro (Toda Max), John Prats (Banana Split), and Jayson Gainza (Banana Split).

Battling it out in the Outstanding Performance by an Actress in a Gag or Comedy Program are: Angel Locsin (Toda Max), Angelica Panganiban (Banana Split), Marian Rivera (Tweets for My Sweet), Pokwang (Toda Max), and Tuesday Vargas (Lokomoko).

The complete list of nominees for the 2013 Golden Screen TV Awards:

Outstanding Educational Program

AHA (GMA-7)

Batibot (TV5)

I Got It (ABS-CBN)

My Chubby World (GMA-7)

Tropang Potchi (GMA-7)

Why Not (ABS-CBN)

 

Outstanding Educational Program Host

Archie Alemania (I Got It / ABS-CBN)

Drew Arellano (AHA / GMA-7)

Julian Trono (Tropang Potchi / GMA-7)

Renz Valerio (My Chubby World / GMA-7)

 

Outstanding Lifestyle Program

Chef and Mom (TV5)

Curiosity Got the Chef (Lifestyle Network)

Kris realiTV (ABS-CBN)

Pop Talk (GMA News TV)

Powerhouse (GMA News TV)

Spoon (Net 25)

US Girls (Studio 23)

Weekend Gateaway (GMA News TV)

 

Outstanding Lifestyle Program Host

Angel Aquino (US Girls / Studio23)

Drew Arellano (Weekend Gateaway / GMA News TV)

Janice de Belen (Spoon /Net 25)

Jeremy Favia, Lalie Favia (Chef and Mom (TV5)

Kris Aquino (Kris realiTV / ABS-CBN)

Mel Tiangco (Powerhouse / GMA News TV)

Tonipet Gaba (Pop Talk / GMA News TV)

 

Outstanding Magazine Program

iJuander (GMA News TV)

Kapuso Mo, Jessica Soho (GMA-7)

Rated K (ABS-CBN)

 

Outstanding Magazine Program Host

Korina Sanchez (Rated K /ABS-CBN)

Jessica Soho (Kapuso Mo, Jessica Soho / GMA-7)

Susan Enriquez, Cesar Apolinario (iJuander / GMA News TV)


Outstanding Public Affairs Program

Bawal Ang Pasaway Kay Mareng Winnie (GMA News TV)

Brigada (GMA 7)

Dong Puno Dekalibre (Aksyon TV)

Failon Ngayon (ABS-CBN)

Investigative Documentaries (GMA News TV)

Krusada (ABS-CBN)


Outstanding Public Affairs Program Host

Dong Puno (Dong Puno Dekalibre / Aksyon TV)

Karen Davila (Krusada / ABS-CBN)

Jessica Soho (Brigada / GMA-7)

Malou Mangahas (Investigative Documentaries / GMA News TV)

Ted Failon (Failon Ngayon / ABS-CBN)

Winnie Monsod (Bawal Ang Pasaway Kay Mareng Winnie / GMA News TV)


Outstanding Public Service Program

Alagang Kapatid (TV5)

Pinoy M.D. (GMA-7)

Public Atorni (TV5)

Rescue (GMA-7)

Salamat Dok (ABS-CBN)

Wish Ko Lang (GMA-7)


Outstanding Public Affairs Host

Arnold Clavio (Rescue / GMA 7)

Atty. Persida Acosta (Public Atorni / TV5)

Bernadette Sembrano (Salamat Dok / ABS-CBN)

Cheryl Cosim (Alagang Kapatid / TV5)

Connie Sison (Pinoy MD / GMA-7)

Vicky Morales (Wish Ko Lang /GMA-7)


Outstanding Celebrity Talk Program

Bottomline (ABS-CBN)

Gandang Gabi Vice (ABS-CBN)

MOMents (Net25)

Tonight with Arnold Clavio (GMA News TV)

Sharon, Kasama Mo Kapatid (TV5)


Outstanding Celebrity Talk Program Host

Arnold Clavio (Tonight With Arnold Clavio / GMA News TV)

Boy Abunda (Bottomline / ABS-CBN)

Glayds Reyes (MOMents / Net25)

Sharon Cuneta (Sharon, Kasama Mo Kapatid / TV5)

Vice Ganda (Gandang Gabi Vice / ABS-CBN)


Outstanding Documentary Program

Istorya: “Dapit Hapon” (UNTV)

i-Witness: “Batong Buhay, Buhis Buhay” (GMA 7)

i-Witness: “Daloy” (GMA-7)

i-Witness: “Kalam” (GMA-7)

i-Witness: “Saplot” (GMA-7)

i-Witness: “Silong” (GMA-7)

Philippine Treasures (GMA-7)


Outstanding Documentary Program Host

Kara David (i-Witness: “Silong” / GMA-7)

Howie Severino (i-Witness: “Saplot” / GMA-7)

Mel Tiangco (Philippine Treasures / GMA-7)

Sandra Aguinaldo (i-Witness: “Kalam” / GMA-7)

Veronica Alejar (Istorya: “Dapithapon” / UNTV)

 

Outstanding News Program

Aksyon (TV5)

Balitanghali (GMA News TV)

Bandila (ABS-CBN)

Saksi (GMA-7)

State of the Nation (GMA News TV)

TV Patrol (ABS-CBN)

24 Oras (GMA-7)

 

Outstanding Male News Presenter

Arnold Clavio (Saksi / GMA-7)

Daniel Razon (Ito Ang Balita / UNTV)

Julius Babao (Bandila / ABS-CBN)

Raffy Tima (Balitanghali / GMA News TV)

Ted Failon (TV Patrol / ABS-CBN)

Outstanding Female News Presenter

Ces Drilon (Bandila / ABS-CBN)

Cheryl Cosim (Aksyon / TV5)

Jessica Soho (State of the Nation / GMA News TV)

Korina Sanchez (TV Patrol / ABS-CBN)

Mel Tiangco (24 Oras / GMA-7)

Pia Arcangel (Balitanghali / GMA News TV)

Vicky Morales (Saksi / GMA-7)

 Outstanding Showbiz Talk Program

Paparazzi (TV5)

Showbiz Central (GMA-7)

Showbiz Inside Report (ABS-CBN)

Startalk TX (GMA-7)

The Buzz (ABS-CBN)

 

Outstanding Male Showbiz Talk Program Host

Boy Abunda (The Buzz / ABS-CBN)

Joey de Leon (Startalk TX / GMA-7)

Joey Marquez (Inside Showbiz Report / ABS-CBN)

John Lapus (Showbiz Central / GMA-7)

Raymond Gutierrez (Showbiz Central / GMA-7)