2013 Golden Screen TV Awards nominees bared

2013 Golden Screen TV Awards nominees: (from left) Coco Martin in Walang Hanggan, Marian Rivera in Amaya, Nora Aunor in Sa Ngalan Ng Ina, and Gerald Anderson in Budoy.


The Entertainment Press Society (ENPRESS, Inc.) announces the nominees for the 2013 Golden Screen TV Awards.

ENPRESS received more than 700 entries of various programs from different TV networks and after more than three months of review, it is now time to reveal the finalists in the 51 categories.

The period covered for the nominations is from July 1, 2011 to June 30, 2012.

The awards night of the Golden Screen TV Awards 2013 will be held on March 1, 2013 at Teatrino, Promenade, Greenhills Shopping Center, San Juan City.

Easily the most exciting and hotly-contested are the nominees in the acting categories.

Vying for the Outstanding Performance by An Actor in a Drama Series category are: Alden Richards (One True Love), Coco Martin (Walang Hanggan), Dingdong Dantes (My Beloved), Gerald Anderson (Budoy), Jericho Rosales (Dahil sa Pag-ibig), Piolo Pascual (Dahil Sa Pag-ibig), and Richard Gomez (Walang Hanggan).

Contenders in the Outstanding Performance by An Actress in a Drama Series category are: Alessandra de Rossi (Legacy), Dawn Zulueta (Walang Hanggan), Lovi Poe (Legacy), Marian Rivera (Amaya), Nora Aunor (Sa Ngalan ng Ina), and Xyriel Manabat (100 Days to Heaven).

Battling it out in the Outstanding Performance by an Actor in a Single Drama/Telemovie category are: Coco Martin (Maalaala Mo Kaya: “Kamao”), Gerald Anderson (Maalaala Mo Kaya: “Jacket”), Janus del Prado (Maalaala Mo Kaya: “Polo Shirt”), Noni Buencamino (Maalaala Mo Kaya: “Sapatos”), and Piolo Pascual (Maalaala Mo Kaya: “Sumpak”).

Finalists in the Outstanding Performance by an Actress in a Single Drama/Telemovie Program category are Anita Linda (True Confession: “Ang Nawawalang Pag-ibig”), Angel Aquino (Maalaala Mo Kaya: “Manika”), Gina Pareño (Maalaala Mo Kaya: “Sapatos”), Iza Calzado (Maalaala Mo Kaya: Cross Stitch), Jane Oineza (Maalaala Mo Kaya: “Manika”), Maricel Soriano (Untold Stories: “Baldadong Puso”), and Slyvia Sanchez (Untold Stories: “Kahit Ako’y Mangmang”).

Vying for the Outstanding Performance by an Actor in a Gag or Comedy Program category are: Michael V (Bubble Gang), Ogie Alcasid (Bubble Gang), Robin Padilla (Toda Max), Vhong Navarro (Toda Max), John Prats (Banana Split), and Jayson Gainza (Banana Split).

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

Battling it out in the Outstanding Performance by an Actress in a Gag or Comedy Program are: Angel Locsin (Toda Max), Angelica Panganiban (Banana Split), Marian Rivera (Tweets for My Sweet), Pokwang (Toda Max), and Tuesday Vargas (Lokomoko).

The complete list of nominees for the 2013 Golden Screen TV Awards:

Outstanding Educational Program

AHA (GMA-7)

Batibot (TV5)

I Got It (ABS-CBN)

My Chubby World (GMA-7)

Tropang Potchi (GMA-7)

Why Not (ABS-CBN)

Outstanding Educational Program Host

Archie Alemania (I Got It / ABS-CBN)

Drew Arellano (AHA / GMA-7)

Julian Trono (Tropang Potchi / GMA-7)

Renz Valerio (My Chubby World / GMA-7)

Outstanding Lifestyle Program

Chef and Mom (TV5)

Curiosity Got the Chef (Lifestyle Network)

Kris realiTV (ABS-CBN)

Pop Talk (GMA News TV)

Powerhouse (GMA News TV)

Spoon (Net 25)

US Girls (Studio 23)

Weekend Gateaway (GMA News TV)

Outstanding Lifestyle Program Host

Angel Aquino (US Girls / Studio23)

Drew Arellano (Weekend Gateaway / GMA News TV)

Janice de Belen (Spoon /Net 25)

Jeremy Favia, Lalie Favia (Chef and Mom (TV5)

Kris Aquino (Kris realiTV / ABS-CBN)

Mel Tiangco (Powerhouse / GMA News TV)

Tonipet Gaba (Pop Talk / GMA News TV)

Outstanding Magazine Program

iJuander (GMA News TV)

Kapuso Mo, Jessica Soho (GMA-7)

Rated K (ABS-CBN)

Outstanding Magazine Program Host

Korina Sanchez (Rated K /ABS-CBN)

Jessica Soho (Kapuso Mo, Jessica Soho / GMA-7)

Susan Enriquez, Cesar Apolinario (iJuander / GMA News TV)


Outstanding Public Affairs Program

Bawal Ang Pasaway Kay Mareng Winnie (GMA News TV)

Brigada (GMA 7)

Dong Puno Dekalibre (Aksyon TV)

Failon Ngayon (ABS-CBN)

Investigative Documentaries (GMA News TV)

Krusada (ABS-CBN)


Outstanding Public Affairs Program Host

Dong Puno (Dong Puno Dekalibre / Aksyon TV)

Karen Davila (Krusada / ABS-CBN)

Jessica Soho (Brigada / GMA-7)

Malou Mangahas (Investigative Documentaries / GMA News TV)

Ted Failon (Failon Ngayon / ABS-CBN)

Winnie Monsod (Bawal Ang Pasaway Kay Mareng Winnie / GMA News TV)


Outstanding Public Service Program

Alagang Kapatid (TV5)

Pinoy M.D. (GMA-7)

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

Public Atorni (TV5)

Rescue (GMA-7)

Salamat Dok (ABS-CBN)

Wish Ko Lang (GMA-7)


Outstanding Public Affairs Host

Arnold Clavio (Rescue / GMA 7)

Atty. Persida Acosta (Public Atorni / TV5)

Bernadette Sembrano (Salamat Dok / ABS-CBN)

Cheryl Cosim (Alagang Kapatid / TV5)

Connie Sison (Pinoy MD / GMA-7)

Vicky Morales (Wish Ko Lang /GMA-7)


Outstanding Celebrity Talk Program

Bottomline (ABS-CBN)

Gandang Gabi Vice (ABS-CBN)

MOMents (Net25)

Tonight with Arnold Clavio (GMA News TV)

Sharon, Kasama Mo Kapatid (TV5)


Outstanding Celebrity Talk Program Host

Arnold Clavio (Tonight With Arnold Clavio / GMA News TV)

Boy Abunda (Bottomline / ABS-CBN)

Glayds Reyes (MOMents / Net25)

Sharon Cuneta (Sharon, Kasama Mo Kapatid / TV5)

Vice Ganda (Gandang Gabi Vice / ABS-CBN)


Outstanding Documentary Program

Istorya: “Dapit Hapon” (UNTV)

i-Witness: “Batong Buhay, Buhis Buhay” (GMA 7)

i-Witness: “Daloy” (GMA-7)

i-Witness: “Kalam” (GMA-7)

i-Witness: “Saplot” (GMA-7)

i-Witness: “Silong” (GMA-7)

Philippine Treasures (GMA-7)


Outstanding Documentary Program Host

Kara David (i-Witness: “Silong” / GMA-7)

Howie Severino (i-Witness: “Saplot” / GMA-7)

Mel Tiangco (Philippine Treasures / GMA-7)

Sandra Aguinaldo (i-Witness: “Kalam” / GMA-7)

Veronica Alejar (Istorya: “Dapithapon” / UNTV)

Outstanding News Program

Aksyon (TV5)

Balitanghali (GMA News TV)

Bandila (ABS-CBN)

Saksi (GMA-7)

State of the Nation (GMA News TV)

TV Patrol (ABS-CBN)

24 Oras (GMA-7)

Outstanding Male News Presenter

Arnold Clavio (Saksi / GMA-7)

Daniel Razon (Ito Ang Balita / UNTV)

Julius Babao (Bandila / ABS-CBN)

Raffy Tima (Balitanghali / GMA News TV)

Ted Failon (TV Patrol / ABS-CBN)

Outstanding Female News Presenter

Ces Drilon (Bandila / ABS-CBN)

Cheryl Cosim (Aksyon / TV5)

Jessica Soho (State of the Nation / GMA News TV)

Korina Sanchez (TV Patrol / ABS-CBN)

Mel Tiangco (24 Oras / GMA-7)

Pia Arcangel (Balitanghali / GMA News TV)

Vicky Morales (Saksi / GMA-7)

Outstanding Showbiz Talk Program

Paparazzi (TV5)

Showbiz Central (GMA-7)

Showbiz Inside Report (ABS-CBN)

Startalk TX (GMA-7)

The Buzz (ABS-CBN)

Outstanding Male Showbiz Talk Program Host

Boy Abunda (The Buzz / ABS-CBN)

Joey de Leon (Startalk TX / GMA-7)

Joey Marquez (Inside Showbiz Report / ABS-CBN)

John Lapus (Showbiz Central / GMA-7)

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

Raymond Gutierrez (Showbiz Central / GMA-7)

Outstanding Female Showbiz Talk Program Host

Carmina Villarroel (Showbiz Inside Report / ABS-CBN)

Charlene Gonzalez (The Buzz / ABS-CBN)

Cristy Fermin (Paparazzi / TV5)

Janice de Belen (Showbiz Inside Report / ABS-CBN)

Jennylyn Mercado (Showbiz Central / GMA-7)

Toni Gonzaga (The Buzz / ABS-CBN)

Outstanding Adapted Reality/Competition Program

Junior MasterChef (ABS-CBN)

Pilipinas Got Talent (ABS-CBN)

Pinoy Big Brother Teen Edition 4 (ABS-CBN)

Survivor Philippines Double Celebrity Showdown (GMA-7)

The Biggest Loser (ABS-CBN)

Outstanding Adapted Reality/Competition Program Host

Judy Ann Santos (Junior Master Chef / ABS-CBN)

Luis Manzano, Billy Crawford (Pilipinas Got Talent / TV5)

Richard Gutierrez (Survivor Philippines Double Celebrity Showdown / GMA-7)

Sharon Cuneta (The Biggest Loser / ABS-CBN)

Outstanding Original Reality/Competition Program

I Dare You (ABS-CBN 2)

Inside Protégé (GMA 7)

Protégé (GMA 7)

Talentadong Pinoy (TV5)

Talentadong Pinoy Kids (TV5)

Outstanding Original Reality Competition Program Host

Dingdong Dantes (Protégé /-GMA 7)

Jennylyn Mercado (Inside Protégé / GMA-7)

Jericho Rosales (I Dare You / ABS-CBN)

Ryan Agoncillo (Talentadong Pinoy / TV5)

Ryan Agoncillo (Talentadong Pinoy Kids / TV5)

Outstanding Natural History/Wildlife Program

Born To Be Wild: “Water Snakes and Whale Sharks” (GMA-7)

Failon Ngayon: “Latak ng Minahan” (ABS-CBN 2)

Matanglawin: “Jungle Survival” (ABS-CBN 2)

Reporter’s Notebook: “Pilipinas for Sale” (GMA 7)

Oras Na: “A GMA News and Public Affairs Special” (GMA 7)

Outstanding Natural History/Wildlife Program Host

Doc Nielsen Donato (Born To Be Wild / GMA 7)

Kim Atienza (Matanglawin / ABS-CBN)

Maki Pulido, Jiggy Manicad (Reporter’s Notebook / GMA 7)

Richard Gutierrez (Oras Na / GMA-7)

Ted Failon (Failon Ngayon / ABS-CBN)

Outstanding Crime/Investigative Program

Imbestigador (GMA 7)

SOCO: Scene of the Crime Operatives (ABS-CBN 2)

XXX (ABS-CBN 2)

Tutok Tulfo (Aksyon TV)

Wanted (Aksyon TV)

Outstanding Crime/Investigative Program Host

Gus Abelgas (SOCO: Scene of the Crime Operatives /ABS-CBN)

Mike Enriquez (Imbestigador / GMA-7)

Pinky Webb, Julius Babao, Anthony Taberna (XXX / ABS-CBN)

Erwin Tulfo (Tutok Tulfo / Aksyon TV)

Raffy Tulfo (Wanted / Aksyon TV)

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

Outstanding News Magazine Program

Ako Ang Simula: “Karunungan” (ABS-CBN)

Anggulo: “Hari ng Baluarte” (TV5)

Journo: “K-12” (TV5)

Patrol ng Pilipino: “Ghost Employee/Dolphy Story” (ABS-CBN)

Patrol ng Pilipino: “Pangarap na Hustisya, Kapwa Katutubo” (ABS-CBN)

Outstanding News Magazine Program Host

Dominic Almerol, Apples Salandoni (Patrol ng Pilipino / ABS-CBN)

Jeff Canoy, Chiara Zambrano (Pangarap na Hustisya / ABS-CBN)

Karen Davila, Anthony Taberna (Ako Ang Simula / ABS-CBN)

Luchi Cruz- Valdez (Anggulo / TV5)

Luchi Cruz- Valdez (Journo / TV5)

Outstanding Gag Program

Banana Split Extra Scoop (ABS-CBN 2)

Bubble Gang (GMA 7)

Goin’ Bulilit (ABS-CBN 2)

Lokomoko (TV5)

Outstanding Comedy Program

Pepito Manaloto (GMA-7)

Toda Max (ABS-CBN)

Tweets for My Sweet (GMA-7)

Outstanding Musical Program

ASAP 2012 (ABS-CBN)

Party Pilipinas (GMA-7)

Outstanding Variety Show

Eat Bulaga (GMA-7)

It’s Showtime (ABS-CBN)

Wil Time Bigtime (TV5)

Outstanding Male Host in a Musical or Variety Program

Luis Manzano (ASAP / ABS-CBN)

Ryan Agoncillo (Eat Bulaga / GMA-7)

Vic Sotto (Eat Bulaga / GMA-7)

Vice Ganda (It’s Showtime / ABS-CBN)

Willie Revillame (Wil Time Bigtime / TV5)

Outstanding Female Host in a Musical or Variety Program

Anne Curtis (It’s Showtime / ABS-CBN)

Julia Clarete (Eat Bulaga / GMA-7)

Karylle (It’s Showtime / ABS-CBN)

Outstanding Adapted Drama Series

Ikaw Lang Ang Mamahalin (GMA-7)

Maria La del Barrio (ABS-CBN)

Utol Kong Hoodlum (TV5)

Valiente (TV5)

Outstanding Original Drama Series

100 Days to Heaven (ABS-CBN 2)

Amaya (GMA 7)

Budoy (ABS-CBN 2)

Legacy (GMA 7)

Munting Heredera (GMA 7)

One True Love (GMA 7)

Sa Ngalan Ng Ina (TV5)

Walang Hanggan (ABS-CBN)

Outstanding Single Drama/Telemovie Program

Maalaala Mo Kaya (ABS-CBN)

True Confessions (TV5)

Real Confessions (TV5)

Untold Stories (TV5)

Outstanding Breakthrough Performance by an Actor

Arjo Atayde (Maalaala Mo Kaya: “Bangka” / ABS-CBN)

Khalil Ramos (Princess and I / ABS-CBN)

Pancho Magno (Kasalanan Bang Ibigin Ka / GMA-7)

Richard Yap (My Binondo Girl / ABS-CBN)

Victor Silayan (The Sisters / TV5)

Outstanding Breakthrough Performance by an Actress

Janine Gutierrez (Makapiling Kang Muli / GMA-7)

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

Jasmine Curtis (Utol Kong Hoodlum / TV5)

Myrtle Sarrosa (Toda Max / ABS-CBN)

Venus Raj (Maalaala Mo Kaya: “Korona” / ABS-CBN)

Outstanding Supporting Actor in a Gag or Comedy Show

Jason Francisco (Banana Split / ABS-CBN)

Jobert Austria (Toda Max / ABS-CBN)

John Fier (Pepito Manaloto / GMA-7)

Roderick Paulate (Tweets for My Sweet / GMA-7)

Outstanding Supporting Actress in a Gag or Comedy Show

Cecille Paz (Toda Max / ABS-CBN)

Mosang (Pepito Manaloto / GMA-7)

Nova Villa (Tweets for My Sweet / GMA-7)

Sheena Halili (Tweets for My Sweet / GMA-7)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

Alwyn Uytingco (Sa Ngalan ng Ina / TV5)

Gabby Eigenmann (Munting Heredera / GMA-7)

John Lapus (Makapiling Kang Muli / GMA-7)

Neil Ryan Sese (Munting Heredera / GMA-7)

Paulo Avelino (Walang Hanggan / ABS-CBN)

Raymond Bagatsing (One True Love / GMA-7)

Tirso Cruz III (Budoy /ABS-CBN)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

Ana Capri (One True Love / GMA-7)

Eugene Domingo (Sa Ngalan ng Ina / TV5)

Gina Alajar (Amaya / GMA-7)

Helen Gamboa (Walang Hanggan / ABS-CBN)

Janice de Belen (Budoy / ABS-CBN)

Jean Garcia (One True Love / GMA-7)

Zsa Zsa Padilla (Budoy / ABS-CBN)

Outstanding Performance by an Actor in a Single Drama/Telemovie Program

Coco Martin (Maalaala Mo Kaya: “Kamao” / ABS-CBN)

Gerald Anderson (Maalaala Mo Kaya: “Jacket” / ABS-CBN)

Janus del Prado (Maalaala Mo Kaya: “Polo Shirt” / ABS-CBN)

Noni Buencamino (Maalaala Mo Kaya: “Sapatos” / ABS-CBN)

Piolo Pascual (Maalaala Mo Kaya: “Sumpak” / ABS-CBN)

Outstanding Performance by an Actress in a Single Drama/Telemovie Program

Anita Linda (True Confession: “Ang Nawawalang Pag-ibig” / TV5)

Angel Aquino (Maalaala Mo Kaya: “Manika” / ABS-CBN)

Gina Pareno (Maalaala Mo Kaya: “Sapatos” /ABS-CBN)

Iza Calzado (Maalaala Mo Kaya: Cross Stitch / ABS-CBN)

Jane Oineza (Maalaala Mo Kaya: “Manika”/ABS-CBN)

Maricel Soriano (Untold Stories: “Baldadong Puso” / TV5)

Slyvia Sanchez (Untold Stories: “Kahit Ako’y Mangmang” / TV5)

Outstanding Performance by an Actor in a Gag or Comedy Program

Michael V (Bubble Gang / GMA-7)

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

Ogie Alcasid (Bubble Gang / GMA 7)

Robin Padilla (Toda Max / ABS-CBN)

Vhong Navarro (Toda Max / ABS-CBN)

John Prats (Banana Split / ABS-CBN)

Jayson Gainza (Banana Split / ABS-CBN)

Outstanding Performance by an Actress in a Gag or Comedy Program

Angel Locsin (Toda Max / ABS-CBN)

Angelica Panganiban (Banana Split / ABS-CBN)

Marian Rivera (Tweets for My Sweet / GMA-7)

Pokwang (Toda Max / ABS-CBN)

Tuesday Vargas (Lokomoko / TV5)

Outstanding Performance by an Actor in a Drama Series

Alden Richards (One True Love / GMA-7)

Coco Martin (Walang Hanggan / ABS-CBN)

Dingdong Dantes (My Beloved / GMA-7)

Gerald Anderson (Budoy / ABS-CBN)

Jericho Rosales (Dahil sa Pag-ibig / ABS-CBN)

Piolo Pascual (Dahil sa Pag-ibig / ABS-CBN)

Richard Gomez (Walang Hanggan / ABS-CBN )

Outstanding Performance by an Actress in a Drama Series

Alessandra de Rossi (Legacy / GMA-7)

Dawn Zulueta (Walang Hanggan / ABS-CBN)

Lovi Poe (Legacy /GMA-7)

Marian Rivera (Amaya / GMA-7)

Nora Aunor (Sa Ngalan ng Ina / TV5)

Xyriel Manabat (100 Days to Heaven / ABS-CBN)


WE RECOMMEND


FROM THE SUMMIT MEDIA NETWORK


SPONSORED CONTENT


COMMENTS

Loading comments

THIS JUST IN