Philippines bags eight nominations in Asian TV Awards 2008

Michael V and Ogie Alcasid were cited as Best Comedy Actor for their performances in GMA-7 gag show Bubble Gang in this year's Asian TV Awards.



Inilabas na ng Asian Television Awards (ATA) saOnScreenAsia.com ang listahan ng mga nominado sa tatlong main categories,namely: Programming, Performance, and Technical/Creative.

Now on its 13th year, ang Asian TV Awards 2008 aygaganapin sa Hotel InterContinental, Middle Road, Singapore sa December 11.

Fifty-four judges were selected from different TV networksall over the Asia- Pacific region. They reviewed the categories and eventuallyselected the winner in each category.

Ang chairman of the board ay si Mr.Man Shu Sum ng Singapore. Kinabibilangan din ito ng iba pang mga huradong nagmula pa sa mgabansang Singapore (13 judges), Malaysia (5), Taiwan (6), India (4), Hong KongSAR(4), Indonesia (5), China (4), Australia (2), Korea (3), Japan (2), SriLanka (1), Thailand (1), and the Philippines (4).

Ang mga huradong taga-Pilipinas ay kinabibilangan ninaMa. Cecilia "Che-Che" Lazaro (The Probe Productions, ABS-CBN), Jessica Soho (VPfor News, GMA-7), Laurenti Dyogi (VP Entertainment Division, ABS-CBN), atNessa Valdellon (VP for Public Affairs, GMA-7).

Ang Pilipinas ay nakakuha ng walong nominasyon sa mgakategoryang Best Comedy Programme (CameraCafé at Bubble Gang), BestChildren's Programme (Lovely Day),Best Game or Quiz Programme (All Star K!The One Million Videoke Challenge), Best Reality Programme (Reunion), Best Adaptation of an ExistingFormats (Pinoy Big Brother Teen EditionPlus), at Best Comedy Performance by an Actor/Actress (Ogie Alcasid at MichaelV).

Anim na nominasyon ang naiuwi ng GMA-7; isa naman angnakuha ng ABS-CBN Corporation; at isa rin sa QTV 11, ang sister station ngKapuso network.

For the record, Michael V. has won the Best ComedyPerformance by an Actor award thrice in a row (2004, 2005, at 2006) attaun-taon ay nominado siya sa naturang kategorya. There was a time hebested Comedy King Dolphy (John En Shirley) for the trophy.

In 2004, GMA-7 was voted Terrestrial Broadcaster ofthe Year, beating other giant networks in the Asia-Pacific region, thus makingit the only Philippine TV network that has won the distinction so far. Last year,ABS-CBN was nominated for the same category but lost to MediaCorp TV SingaporePte Ltd.

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

Ilang taon na ring namamayagpag ang GMA-7 at ABS-CBN sa publicaffairs, drama, at performance categories ng Asian TV Awards. Pero this year,tila naging mailap na makakuha ng nominasyon ang dalawang TV giants ngPilipinas.

Kapansin-pansin ding tila hirap ang ABS-CBN at GMA-7 againstthe other TV giants sa Asia-Pacific sa technical/creative category. Minsanlang nakasingit sa kategoryang ito ang Pilipinas. Noong 2004, pinarangalansi Direk Jerry Sineneng bilang Best Director, at taong 2005 naman aynapanalunan ng programang Encantadiaang Best Original Musical Score.

Here are the Asian TV Awards 2008 shortlisted nominees.

PROGRAMMING CATEGORY

Best DocumentaryProgramme (30 mins or less): Spiritof the Times- Chinese Contemporay Art: Heroism or Confusion (ChannelNesAsua/MediaCorp Pte Ltd/Singapore), China21- Adili Skywalker (Discovery Asia, Inc./Singapore), Twilight Years (Treesixzero Productions Pte Ltd./Singapore), The Lost Tribe Secret Array of the Cia(Al Jazeera English/Malaysia), China 21-The People's Dumplings (Discovery Asia, Inc./Singapore), and China 21- Go Buddha Boys (DiscoveryAsia, Inc./Singapore).

Best DocumentaryProgramme (31 mins or more): Kingdomof Elephants (Discovery Asia, Inc./Singapore, Brat Camp China (National Geographic Channel Asia/Singapore), Miracle Body- Running: Built for RecordSpeed (NHK- Japan Broadcasting Corp./Japan), SBS Special Forgiveness, The Endless Journey Salvation (SBS- SeoulBroadcasting System/Korea), A Bride, HerLast Message- A 24 Hour Year Old Who Battled Breast Cancer (TokyoBroadcasting System, Inc./Japan), and BigWall Challenge (NHK (Japan Broadcasting Corp./Japan).

Best Natural Historyor Wildlife Programme or Docu-drama: Soulof a River (Discovery Asia, Inc./Singapore), Life in Harmony with Nature: Bamboo Forest- Yunnan Province China(NHK- Japan Broadcasting Corp./Japan, Soulof a River- Cambodia (Discovery Asia, Inc./Singapore, Kingdom of the Elephants (Discovery Asia, Inc./Singapore, and Black Bears Unleashed (NationalGeographic Channel Asia/Singapore).

Best News Programme:CNN Today (CNN International/HongKong), The Earth in Crisis 2008 (TVAsahi Corporation/Japan), News at Seven:Quarke Relief Day Four (I-Cable News Limited/Hong Kong), World News Asia (CNN International/HongKong), News at Seven: Magnitude-8 SichuanEarthquake (I-Cable News Limited/Hong Kong, and India at 9 (ibn 18 Broadcast Limited/India).

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

Best Single NewsStory/Report: China Quake Orphan byKyung Lah (CNN International/Hong Kong), Sichuan Earthquake: Landslide (Now TV/China), China Quake: Wedding (CNN International/Hong Kong), News at 6:30- Demolition of the Queer's Pier(Television Broadcasts Limited/Hong Kong), and Myanmar Cyclone Ground Zero by Dan Rivers (CNN International/HongKong).

Best Drama Series:Rookies (Tokyo Broadcasting System,Inc./Japan), Lee San, Wind of the Palace(Munwha Broadcasting Corporation/Korea), Sikgaek-The Grand Chef (JS Pictures, Inc./South Korea), The Hidden Hero (Shanghai Media Group/China), Coffee Prince (Munwha Broadcasting Corporation/Korea), Wang Zhaojun (Jiangsu BroadcastingCorporation/China), Money of the War Part1 (SBS- Seoul Broadcasting Corporation/South Korea), and Galileo (Fuji Television Network,Inc./Japan).

Best Single Drama orTelemovie Programme: Sorapuchi(Hokkaido television Broadcasting Co., Ltd./Japan), Long Road to Heaven (Pt Kalyana Shira Film/Indonesia), Singapore Short Story Project: The Other(MediaCorp Singapore Pte Ltd/Singapore), ManamSeries 2 - Ep. 7 (MediaCorp Singapore Pte Ltd/ Singapore), Goodnight DJ Ep. 8 (MetropolitanTV/Malaysia) and The Secret of Death fromPadigal 2 (MediaCorp Singapore Pte Ltd/Singapore).

Best Comedy Programme:Camera Café (Euro-Asia Media GroupLtd/Philippines), Akhirnya Datang JugaPlus-Plus - Ep. 8 (PT Dunia Visitama Produksi/Indonesia), Raberd Thurd Theung (WorkpointEntertainment Public Company Limited/Thailand), Bubble Gang (GMA Network, Inc./Philippines), Akhirnya Datang Juga Plus-Plus - Ep. 34 (PT Dunia VisitamaProduksi/Indonesia).

Best Current AffairsProgramme: The Lost Tribe - SecretArray of the CIA (Al Jazeera English/Malaysia), Face of the Nation (ibn Jazeera English/India), People and Power- Coal Face (Al JazeeraEnglish/Malaysia), March of the SaffronRobes (Channel NewsAsia, MediaCorp Singapore Pte Ltd/Singapore, and Inside Myanmar- The Crackdown (AlJazeera English/Malaysia).

Best Children'sProgramme: Gali Gali Sim Sim Ep. 3:Chamki Karate (Miditech Pvt Ltd/India), R.E.M.-The Next Generation (MediaCorp Singapore Pte Ltd- TV12/Singapore), Daddy Mummy Be My Boss (MediaCorpSingapore Pte Ltd/Singapore), SchoolHouse Rockz (MediaCorp Singapore Pte Ltd- TV12/Singapore), Blue Water High (Southern StarInternational/Australia), and Lovely Day:LD Force of the Guardians versus Sireenasaurus (GMA Network,Inc./Phillipines).

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

Best Entertainment(One-off/Annual): Wedding AffairGrand Finals (MediaCorp Singapore Pte Ltd/Singapore), U Are The One- Grand Final (MediaCorp Singapore Pte Ltd/Singapore),POGO Amazing Kids Awards (TurnerEntertainment/Hong Kong), and The THKCharity Show 2008 (MediaCorp Singapore Pte Ltd/Singapore).

Best EntertainmentProgramme: Celebrity Coach(Jiangsu Broadcasting Corporation/China), TheArena Ep. 12 (MediaCorp Singapore Pte Ltd/Singapore), Happy Citadel (HunanTV/China), The Week That Wasn't (IBN18 Broadcasting Limited/India), SuperTrio Supreme #3 (Television Broadcasts Limited/Hong Kong), and Magic Asia India Ep. 1 (SPE Networks-Asia Pte Ltd./Singapore).

Best Game or QuizProgramme: Lharn Phoo Koo E-Joo(Workpoint Entertainment Public Company Limited/Thailand), All Star K! The 1 Million Peso Videoke Challenge (GMA Network,Inc./Philippines), Foodie 2 Shoes #13(Television Broadcasts Limited/Hong Kong), FanPan Tae (Workpoint Entertainment Public Company Limited/Thailand), Yok Siam (Workpoint Entertainment PublicCompany Limited/Thailand), Takeshi KitanoPresents: Heisei Kyoiku linkai (Fuji Televison Network, Inc./Japan), and Black Box (Workpoint EntertainmentPublic Company Limited/Thailand).

Best Music Programme:Musik Spesial ‘Slank' (PT TelevisiTransformasi Indonesia/Indonesia), AF6Finale (Astro Production Sdn Bhd/Malaysia), Kinkakuji Sound Stage (Mainichi Broadcasting System, Inc./Japan),and Anugerah Juara Lagu 22 (SistemTelevisyen Malaysia Berhad- TV3/Malaysia).

Best RealityProgramme: Reunions (GMA Network,Inc./QTV 11/Philippines), The Work GoesOn- Getai Ep. 1 (August Pictures Pte Ltd/Singapore), Nature's Platform- Desserted Dogs for Evacuated Village (SBS- SeoulBroadcasting System/Korea), Brat Academy(Discovery Asia, Inc./Singapore), IntoMt. Yuzhu #4 (Television Broadcasts Limited/Hong Kong), and We Are A Beloved Family (Shanghai MediaGroup/China).

Best InfotainmentProgramme: Lead Me On (MediaCorpSingapore Pte Ltd/Singapore), Tales ofFour Cities (Channel NewsAsia, MediaCorp Singapore Pte Ltd/Singapore), Zero Complaints (Munwha BroadcastingCorporation/Korea), Bring It On, Beijing(Channel NewsAsia, MediaCorp Singapore Pte Ltd/Singapore), Find Me a Singaporean II (ThreeSixZero Productions PteLtd/Singapore), All Things Paper(Channel NewsAsia, MediaCorp Singapore Pte Ltd/Singapore), and So Simple II (ThreeSixZero ProductionsPte Ltd/Singapore).

Best Talk Show: Empat Mata Eps. Kolektor (PT Duta VisualNusantra Tivi Tujuh- Trans7/Indonesia), LoveJust Aint's Enough (China Business Network Co.,Ltd TV/China), State of the Nation (ibn 18 BroadcastLimited/India), The Destiny of China(Shanghai Media Group/China), Talk Asia(CNN International/Hong Kong), RougeEp.13 (MediaCorp Singapore Pte Ltd./Singapore), Culture Matters (Inernational Channel Shanghai/China), and Finding Roots- Mencari Akar Di Luasnya Dunia(Pt. Media Televisi Indonesia/Indonesia).

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

Best Animation: Turtle (Miditech Pvt Ltd./India), Dogstar Ep. 16- Hounded (Media WorldPictures/Australia), Hoshi Shinichi'sShort Shorts (NHK- Japan Broadcasting Corp./Japan), Chhota Bheem (Turner Entertainment Networks Asia/Hong Kong), Chiro (Inconic Entertaiment Co.Ltd/Korea), and Ostrich (Miditech PtvLtd/India.

Best Social AwarenessProgramme: China 21- Green Wall ofChina (Discovery Asia, Inc./Singapore), RobotJockey (National Geographic Channel Asia/Singapore), Moving Mountains- Computer School on a Wheelchair (Beijing KeyFrame Cultural Development Co., Ltd./China), and Documentary 24x7: Rajasthan- An Aids Diary (New Delhi TelevisionLtd./India).

Best Adaptation of anExisting Formats: The Amazing RaceSeason 2- Ep.11 (SPE Networks Asia Pte Ltd./Singapore), Lufthansa Nat Geo Genius- Ep. 24(Miditech Pvt Ltd/India), Pinoy BigBrother Teen Edition Plus (ABS-CBN Broadcasting Corporation/Philippines),and Skatoony (Turner EntertainmentNetworks Asia/Hong Kong).

PERFORMANCE CATEGORY:

Best News Presenteror Anchor: Susan Li (Asia BusinessTonight/Bloomberg L.P./Japan), Anjali Rao (World News Asia/CNN International/Hong Kong), Hugh Riminton (CNN Today/CNN International/Hong Kong),Andrew Stevens (World News Asia/CNNInternational/Hong Kong), Martin Soong (SquawkBox/CNBC Asia Pacific/Singapore), Amanda Drury (Squawk Box/CNBC Asia Pacific/Singapore), and Kristie Lu Stout (CNN Today/CNN International/Hong Kong).

Best Current AffairsPresenter: Karan Thapar (Devil'sAdvocate/ibn 18 Broadcasts Limited/India), Vikram Chandra (The Big Fight/New Delhi TelevisionLtd/India), Anjali Rao (Talk Asia/CNNInternational/Hong Kong), Christine Tan (ManagingAsia/CNBC Asia Pacific/Singapore), Nidhi Razdan (Left Right & Centre/New Delhi Television Ltd/India), and BarkhaDutt (We the People/New DelhiTelevision Ltd/India).

Best EntertainmentPresenter: Guo Liang (Lead Me On/MediaCorpSingapore Pte Ltd/Singapore), Aznil Haji Nawawi (Jangan Lupa Lirik/Astro Production Sdn BhdMalaysia), Quan Yi Fong (Buzzing Cashier/MediaCorp Singapore PteLtd/Singapore), Eric Tsang (Super TrioSupreme #3/Television Broadcasts Limited/Hong Kong), Denise Lorraine Keller(MTV Pop Inc./MTV Asia LDC/Singapore),Bryan Wong (Maria Is Not Home/MediaCorpSingapore Pte Ltd/Singapore), and Phanya Nirunkul (Black Box/Workpoint Entertainment Public Company Limited/Thailand).

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

Best DramaPerformance by an Actor: Huang Wen Yong (Just in Singapore/MediaCorp Singapore Pte Ltd/Singapore), PatrickTeoh (En Bloc/MediaCorp Singapore PteLtd/Singapore), Raymond Lam (The Masterof Tai Chi/Television Broadcasts Limited/Hong Kong), Melvin Sia (Love Is All Around/natseven TV SdnBhd/Malaysia), and Lim Kay Tong (En Bloc/MediaCorpSingapore Pte Ltd/Singapore.

Best DramaPerformance by an Actress: Pan Li-Li (Astemisia/PublicTelevision Service Foundation/Taiwan), Chiranan Manochaem (The Slave/Bangkok Broadcasting & TC Co., Ltd.,/Thailand),Jeanette Aw (Rhythm of Life/MediaCorpSingapore Pte Ltd./Singapore), Wan Fang (LongVacation/Public Television Service Foundation/Taiwan), Patricia Mok (Just In Singapore/MediaCorp SingaporePte Ltd./Singapore), and Piyathida Woramusik (The Slave/Bangkok Broadcasting & TV Co., Ltd./Thailand).

Best ComedyPerformance by an Actor/Actress: Ogie Alcasid (Bubble Gang/GMA Network, Inc./Philippines), Shahkrit Yamnam (Pentor/Scenario Co., Ltd./Thailand),Michelle Chong (Sayang Sayang/MediaCorpSingapore Pte Ltd./Singapore), Cyrus Broacha (The Week That Wasn't/ibn 18 Broadcast Limited/India), Michael V. (Bubble Gang/GMA Network,Inc./Philippines), and Choosak Iamsuk (RaberdThurd Theung/Workpoint Entertainment Public Company Limited/Thailand).

TECHNICAL/CREATIVE CATEGORY

Best Cinematography:Kingdom of the Elephants (DiscoveryAsia, Inc./Singapore), Goodnight DJ Ep. 2(Metropolitan TV/Malaysia), Revealed Hajj(Discovery Asia, Inc./Singapore), GoodnightDJ Ep.8 (Metropolitan TV/Malaysia), and Soulof a River- China (Discovery Asia, Inc./Singapore.

Best Direction: China 21- Go Buddha Boys (DiscoveryAsia, Inc./Singapore), Kingdom of theElephants (Discovery Asia, Inc./Singapore), Soul of River- China (Discovery Asia, Inc./Singapore), Outrageous Fortune Series 3- Ep. 22(South Pacific Pictures/New Zealand), RevealedHajj (Discovery Asia, Inc./Singapore), and Portraits of Taiwan- Jimmy Liao (Discovery Asia, Inc./Singapore).

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW
BestEditing: Tales ofMekong (Discovery Asia, Inc./Singapore), Man Made Marvel- Beijing Airport (Discovery Asia, Inc./Singapore), Ultimate Olympics- Go Beijing (DiscoveryAsia, Inc./Singapore), Take Off- The A380Saga (Discovery Asia, Inc./Singapore), Kingdomof the Elephants (Discovery Asia, Inc./Singapore), and Revealed Hajj (Discovery Asia, Inc./Singapore).


WE RECOMMEND


FROM THE SUMMIT MEDIA NETWORK


SPONSORED CONTENT


COMMENTS

Loading comments

THIS JUST IN